btbilgi

Silent Yachts elektrikli, modern ve lüks tekneleri ile bilinen bir firma. ‘Silent’ serisi elektrikli katamaranları ile popüler olan firma şimdi gözünü karaya da çevirmiş durumda. En yeni projeleri katamaranları birer yüzen tatil villası gibi değerlendirerek kolay inşa edilecek esnek birer tatil köyü yaratmak üzerine. Firma bu amaçla ‘Silent Resorts’ isimli girişimi başlatmış.

Silent Resorts konsepti kara ve deniz tatilini biraraya getirmeyi hedefliyor. Bu konseptte firmanın 18 metrelik ve 24 metrelik elektrikli katamaranları merkezi bir rıhtım etrafında konuşlandırılacak. Katamaranların kendileri birer lüks villa görevi görecekler. Rıhtımın ötesinde karada resepsiyon alanı, restoran, havuz, kaplıcalar ve spor salonu gibi tesisler inşa edilecek. Böylece deniz üzerinde tatil seven ama karadaki tesislerin rahatlığından da vazgeçmek istemeyen tatilciler hibrit bir çözüm sunulabiliyor. Eğer sallanan bir teknede uyumak zor geliyorsa, firmanın ona da çözümü her tesiste sınırlı miktarda kara süiti inşa etmek olacak.

Silent Yachts katamaranları özel banyolu dört süite, mutfağa, bir normal teras ve bir güneşlenme terasına sahip birer villa şeklinde. Teknelerin tamamen tamamen işlevsel bir deniz aracı olması da cabası. Böylece konuklar istedikleri zaman tesisten ayrılıp çevreyi gezebilir, bölgedeki koylara gidip daha sakin zaman da geçirebilirler. Silent Resorts girişimi tatilcilerin eğlenmesi için çok çeşitli gündüz/gece aktiviteleri sağlamayı da planlıyor.

Elektrikli katamaranların birer villa gibi konuşlandırılmasının dışında çeşitli başka faydaları da olacak. Mesela her tekne bağlı olduğu sürece üzerindeki güneş panelleri ve batarya setleri sayesinde, kara tesisine ekstra elektrik sağlayacak birer enerji üretim merkezine dönüşecek. Tabi eğer teknede konaklayanlar ertesi gün gezmeye çıkacaklarsa, biriktirilen elektrik kara tesisine aktarılmayacak ve gezide kullanılacak. Büyük ölçekli tatil köylerinde ise karada güneş paneli sistemleri inşa edilmesi düşünülmüş.

Silent Yachts firmasının yüzen tatil köyü konsepti
Kaynak: Silent Resorts

Firma önden tasarlanmış çözümlerini kullanarak, dünyanın herhangi bir yerinde sadece 18 ay içinde anahtar teslim bir tatil köyü kurabileceğini iddia ediyor. İlk Silent Resorts tesisi için seçilen yer Karayipler’de özel bir ada ve firma yatırımcılarla görüşme halindeymiş. Yatırımcıların geleneksel kara tesisleri için çok büyük masraflar yapmalarının gerekmemesi, bu projeyi daha çekici hale getirebilir denilmekte. Yatırımcılar ayrıca şantiye inşaatları, uzun süren hükümet onayları veya karmaşık mühendislik gibi sorunlarla da uğraşmayacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.