btbilgi

Son aylarda yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle kartlı ödemeler artış göstermeye devam ediyor. İnsanlar fiziksel alışverişten online alışverişe kaydıkça bu alandaki gelişme sürerken, aynı zamanda fiziksel alışverişlerde de temassız kredi kartı veya banka kartı ödemeleri giderek daha fazla tercih edilir hale gelmekte. Kartlı ödemelere ilgi yükseldikçe, kart dolandırıcılığı operasyonları için de fırsat doğdu. Her ne kadar SMS doğrulaması ile gerçekleştirilen işlemler buna belli ölçüde çare olsa da, riskler hala tüketicilerin yakasında.

Finansal teknoloji şirketi SiPay’in verdiği bilgiye göre Haziran sonu itibarıyla Türkiye’de 71,9 milyon adet kredi kartı ve 172,9 milyon adet banka kartı var. 2020 yılının ilk altı ayında 107 milyar lirası internetten kartlı ödeme olmak üzere, kartlarla toplam 500 milyar lira tutarında ödeme yapılmış. Bu kadar geniş bir pazarın siber suçluların dikkatini çekmesi çok normal. Kredi kartıyla işlem yapan tüketicilerin ve işletmelerin sahtecilik olaylarına karşı bir dizi önlem alması ve güçlü altyapıya sahip, güvenilir ödeme yöntemlerini tercih etmeleri hatırlatılmakta.

Fiziksel ve online ortamda karşılaşılan farklı farklı kart sahteciliği yöntemlerine uzmanlar tarafından dikkat çekilmiş. Fiziksel dolandırıcılık tarafında, ATM’lere takılan kart kopyalayıcı cihazlar ile kopyalanan kartların verilerini başka bir fiziksel karta yükleyip yapılan işlemlerin vakaları söz konusu. Tüketicilerin bilmedikleri veya yaklaşımlarından şüphelendikleri yerlerden değil, güvenilir markaların mağazalarından alışveriş yapmaları tavsiye edilmekte.

Online tarafta ise kredi kartı bilgilerinin çeşitli yöntemlerle ele geçirilerek, kart sahibinin haberi olmadan gerçekleştirilen dolandırıcılık vakaları ön planda. Bu işlemlerde suçlular kolayca nakite dönüştürülebilecek ürünleri tercih ediyorlar. Online alışveriş güvenliği için, 3D güvenlik uygulaması olan e-ticaret siteleri ve online mağazalardan alışveriş yapılması önerilmiş.

Siber suçlular tarafından sıkça kullanılan phishing (oltalama) yöntemi sonucunda elde edilen veriler birçok siber dolandırıcılık vakasına yol açmakta. Bunlar arasında sahte kimliklerle yapılan işlemler, kayıp/çalıntı kartlarla yapılan işlemler, otel rezervasyon dolandırıcılıkları ve ödeme linki dolandırıcılığı dikkat çekiyor.

Özellikle işaret edilen bir başka kredi kartı riski de, çocukların ebeveynlerinden gizli şekilde kart bilgilerini kullanmaları. Salgın aylarında çocukların evde daha fazla vakit geçirmesi ve sosyal alanlarının kısıtlanması sebebiyle kendilerine eğlence aramak için buna başvurabildikleri aktarılmış. Hem habersiz harcamaların önüne geçmek hem de çocukların olumsuz durumlara karşı korunması için, ailelerin ayrıca dikkatli olmaları gerektiği ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.