btbilgi

Uzay madenciliği yeni düşünülmüş bir kavram değil. Vizyoner kişiler, madenciliğin uzayın keşfinin bir parçası olacağını 1920’lerden beri zaten söylüyorlardı. Gerçi uzayın kaynaklarını kullanmak uygulamaya gelince biraz tartışmalı. Bazı biliminsanları ülkelerin ve şirketlerin Güneş Sistemi kaynakları üzerinde hak iddia etmelerinin engellenmesi gerektiğini söylüyor. Fakat gezegenin en büyük ülkeleri bu yönde araştırmalarını asla durdurmuş değil.

Futurism sitesi ABD başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde Ay’da ve asteroitlerde madencilik yapılmasını teşvik eden bir idari karar imzaladığını hatırlatmış. Belgede şunlar yazıyor: “Amerikalılar geçerli yasalara uygun olarak uzayda ticari keşif, kurtarma ve kaynakları kullanma hakkına sahip olmalıdır.” Çin de bir diğer süper güç olarak uzay madenciliği yapmanın yollarını aramakta. Hatta bu yolda sağlam bir deneme 2020 sonuna kadar geliyor.

IEEE Spectrum’un verdiği bilgiye bakılırsa, Pekin merkezli özel uzay madenciliği şirketi Origin Space uzay madenciliğinin ilk adımlarını atmaya hazırlanıyor. Firma Çin’in ‘Long March’ serisi roketlerinden biri ile uzaya özel bir madencilik robotu fırlatacak. Kasım ayında gerçekleşecek bir proje, henüz madencilik işlevlerini yapmaya hazır değil. Çünkü ‘NEO-1’ olarak adlandırılan robot daha çok ilk aşama bir teknoloji demosu görevi üstlenecek.

Origin Space kurucularından Yu Tianhong yeni uzay aracının görevi hakkında şu açıklamayı yapıyor: “Amaç uzay aracı yörünge manevrası, simüle edilmiş küçük gök cismi yakalama, akıllı uzay aracı tanımlama ve kontrolü gibi çeşitli işlevi doğrulamak ve denemektir.”

Fakat Çin’in iddialı projesi burada bitmiyor. 2021’de fırlatılacak bir başka roket, “Küçük Hubble” lakaplı Yuanwang-1 adlı bir optik teleskop uydusunu yörüngeye yaşıyacak. Bu teleskopun görevi ise, yakın gelecek için uygun uzay madenciliği hedeflerini belirlemek. Ayrıca Origin Space’in 2022 yılının başında Ay hedefli NEO-2 uydusunu uzaya göndermesi de planlanmış. Ay madenciliği projesinin tüm planlarının henüz tamamlanmadığı da bilgi olarak veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.