btbilgi

Karanlık web (dark web) pek çok yasadışı siber hizmetin yuvası. Bunlardan biri de, siber saldırılar ya da sızıntılar yoluyla dijital hırsızların eline geçen hassas verilerin ve e-posta hesap bilgilerinin satıldığı forumlar veya web siteleri. Veri güvenliği araştırmaları firması Privacy Affairs, bu konuyu ‘Dark Web Price Index 2020’ (Karanlık Ağ Fiyat Endeksi 2020) başlıklı araştırmasında ele amış. Karanlık web sitelerini tarayarak elde edilen bulgulardan yola çıkılarak oluşturulan rapor, çalıntı kişisel veriler ve ortalama değerleri ile ilgili ilginç bilgiler sunuyor.

Raporu inceleyen güvenlik kuruluşu ESET, PIN kodun ekli klonlanmış bir American Express kartının 35 dolarlık fiyat ile satıldığına dikkat çekmiş. Genelde kredi kartı ayrıntılarının ise 12-20 dolar gibi daha düşük fiyatlara pazara çıktığı aktarılmakta. En az 2 bin dolar bakiyeye sahip çalıntı online bankacılık hesaplarının bilgileri ise ortalama 65 dolara satılıyor.

Türkiye’deki servislerini seneler önce kapatan online ödeme işlemcisi PayPal’ın hesapları, listedeki pahalı bulunan satış öğelerinden. İçinde 100 dolar para bulunan hesaplar 67 dolara, çalıntı hesaplardan yapılan transferler ise miktarına göre 127 ile 230 dolar arasında alıcı bulabiliyor.

Çaltıntı sosyal medya hesapları ile ilgili teklifler yaygın değil. Buna sebep olarak talebin düşük olması verilmiş. Yine de sosyal medya hesap bilgileri türüne göre farklı fiyatlardan gitmekte. Mesela Facebook hesapları karanlık web’de 55 dolara, Instagram hesapları 42 dolara, Twitter hesapları ise 49 dolara satışta bulunabilmekte.

Gmail hesaplarının fiyatı ise ortalama 156 dolar ile kredi kartı bilgilerine göre daha pahalı. Bunun nedeni olarak ise, kullanıcıların birden fazla online hesap için tek bir giriş seçeneği olarak Gmail e-posta adresini kullanması verilmiş. Tek bir giriş seçeneği sayesinde, ele geçirilmiş bir e-posta hesap bilgisi ile bile birçok kişisel verilere ve çeşitli online servislere erişim sağlanabilir.

Karanlık web’de sadece hesap bilgileri değil, farklı yasadışı hizmetler de satın alınıp kiralanabiliyor. Bu hizmetlerin fiyatlarının, yapılması planlanan saldırının boyutuna ve süresine bağlı olarak değiştiği bilgisi verilmekte. Mesela DDoS saldırı hizmetleri 10 dolardan 800 dolara hatta daha yükseğine kadar değişebilmekte. Kötü niyetli yazılımlar ise çeşitli öğelere bağlı olarak 70 dolardan başlayıp 6 bin dolara kadar artan fiyatlarla satışa çıkartılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.