btbilgi

Bireylere ve işletmelere online araçlar sunan GoDaddy platformu, Global Girişimcilik Anketi’nin 2020 sonuçlarını açıkladı. Araştırma 10 ülkeden 5 bin 265 mikro-KOBİ seviyesinde katılımcı ile yapılmış. Katılımcıların yüzde 91’inin on kişiden az çalışanı olan çok küçük işletmeler, yüzde 50’sinin ise işlerini tek başına yürüten işletme sahiplerinden oluştuğu aktarılmakta. Araştırmanın bulgularına göre dünyanın dört bir yanındaki mikro-KOBİler salgın sebebiyle içinde bulundukları zorlu döneme rağmen dirençli ve azimli bir yaklaşım sergiliyorlar.

Araştırmanın Türkiye bacağından sonuçları paylaşan GoDaddy, yerli katılımcıların yüzde 81’inin salgın nedeniyle işletme gelirlerinde azalma kaydettiklerini ifade ediyor. Çok küçük Türk işletmelerin yüzde 40’ı geçici bir süre dükkanlarını kapatmak durumunda kalmış. Bu oranın küresel olarak da benzer seviyede olduğu bilgisi veriliyor. Fakat yüzde 51’inin ise gelecekte başarı elde edeceklerine dair olumlu beklentileri bulunmakta. Katılımcıların yüzde 33’ü gelecekte büyüme elde edeceğine inanırken, yüzde 63’ü ise bir yılda toparlanabileceğini düşünüyor.

Araştırmaya göre, Y Kuşağı üyeleri Türkiye’deki mikro-KOBİlerin yüzde 70’ini oluşturuyor. Y Kuşağı katılımcılarının yüzde 29’u aktif bir web siteleri olduğunu belirtmiş. Yaklaşık yarısı (yüzde 48) ise işletmeleri için yakın zamanda bir site kurmak istiyorlar.

Tüm katılımcıların yüzde 35’i web sitelerini genel bilgi paylaşımı için kullandıklarını söylerken, yüzde 16’sı yeni müşteri çekmek amacıyla web sitelerini pazarlama faaliyetlerine entegre ediyor. Yüzde 47’si web sitelerini ürün veya hizmet satmak için kullandıklarını açıklamaktalar. Görünüşe bakılırsa salgın döneminde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları zamanında, katılımcıların yüzde 15’i işletmelerinin büyümesini desteklemek için web sitelerine e-ticaret özelliği eklemeye karar vermişler.

Salgın döneminde web sitesine e-ticaret özelliği ekleyen mikro-KOBİler, yüzde 51 oranında bunu kendilerinin yaptığını ifade etmekte. Araştırma raporunda Türkiye’de bu alanda en çok tercih edilen yöntemin ‘Kendin Yap’ olduğu aktarılıyor. Katılımcıların yüzde 39’u web sitesi kurulumunda ‘Kendin Yap’ yöntemini tercih ettiklerini kaydetmişler. Bir profesyonelle çalışanların oranı yüzde 21, sitelerini ailelerine veya arkadaşlarına yaptıranların oranı yüzde 22.

Salgın zamanında tüm işletmeler durum değişikliğini kavramış ve online olmasının önemi farketmişler. Türkiye’deki mikro-KOBİlerin bu dönemde yüzde 30’u online varlıklarını oluşturmaya daha fazla bütçe ayırmış. Yüzde 42’si ise aynı dönemde web sitelerine daha fazla içerik ekleyerek güçlendirmişler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.