btbilgi

Nielsen’in bir araştırması, tüketicilerin geçen senenin aynı zamanına göre yüzde 159 oranında daha fazla e-ticaret sitesi kullandığını ortaya çıkartmış. Salgın döneminde online alışveriş daha da popüler hale gelirken, siber suçlular da bunu fırsat bilerek kullanıcıların kredi kartı ve kimlik bilgilerine gözlerini dikmiş durumda. Güvenlik firması WatchGuard online alışverişte hackerlerin kurbanı olmamak için alınması gereken önlemleri aşağıdaki şekilde sıralamış:

Sanal kredi kartı

Online alışveriş sitelerinde mutlaka sanal kredi kartı kullanın ve limitini alışveriş yapacağınız süre içinde ihtiyacınız olan limit kadar ayarlayıp, alışveriş sonrasında limitlerini sıfırlayın. Alışveriş sitesinin veri hırsızlığına uğraması durumunda sanal kartınızı kolaylıkla iptal ederek yeni bir kart oluşturabilirsiniz. Limiti istediğiniz gibi sınırlayarak, kart bilgisi çalınma durumunda kaybınızı minimuma indirmek mümkün.

Güvenli Wi-Fi

Kafe, restoran ağları gibi herkese açık kablosuz ağlar üzerinde kart bilgilerinizi girmeyin ve finansal işlemlerinizi gerçekleştirmeyin. Siber saldırganların halka açık kablosuz ağları tarayıp taramadığını bilmeniz mümkün değildir. Eğer kullanmak zorunda kalırsanız da mutlaka güvenilir bir VPN yazılımı ile bağlantınızı güvenli hale getirin.

Sadece gerekli bilgi

E-ticaret sitelerine üye olurken, adres, telefon, vatandaşlık numaranız vb. birçok bilgi isteniyor. Gerekli olandan fazla bilgi paylaşmayın, eğer mümkün ise minimum miktarda bilgi verin.

Online parolalar

Bütün online alışveriş sitelerinde aynı şifreyi kullanmayın. Ayrıca tüm online hesaplarınızda karmaşık şifreler kullanın. Alışveriş yaptığınız sitenin bir veri hırsızlığına uğradığını öğrenirseniz mutlaka ilgili sitede ve aynı şifreyi kullandığınız bütün sitelerdeki ya da hesaplarınızdaki şifrelerinizi hızlıca değiştirin. Ayrıca güvenilir şifre yönetim yazılımları kullanılması da işe yarar.

Çift faktörlü kimlik doğrulama

Alışveriş yaptığınız site çift faktörlü kimlik doğrulama özelliğini destekliyorsa mutlaka etkinleştirin. Bu sayede şifrenizi girdikten sonra telefonunuz ile vereceğiniz basit bir onay ile hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.

Sahte e-postalar

E-posta ile gelen ve gerçek olamayacak kadar iyi gözüken kampanyalara karşı şüphe ile yaklaşın. E-posta içeriğindeki bağlantı adreslerini mutlaka kontrol edin. Bu bağlantı adreslerinin, alışveriş yaptığınız sitenin orijinal adresi ile aynı olup olmadığına emin olun. Kampanya e-postalarında genellikle sizden şifrenizi girmenizi istemezler, açılan ilk sayfada şifrenizi girmenizi istiyor ise mutlaka adresin doğrulunu kontrol edin.

Kredi kartı ekstresi

Birçok banka online alışveriş sonrasında bildirim gönderme seçeneği veriyor, bankanızda varsa bu özelliği aktif edin. Alışveriş sonrasında gelen mesaj ile harcadığınız tutarı mutlaka kontrol edin. Bunun ile birlikte düzenli olarak ekstrenizi kontrol edin. Şüpheli bir işlem görmeniz halinde mutlaka bankanız ile görüşerek kartınızı iptal ettirin, şüpheli işlem bildirimi yapın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.