btbilgi

Tarım artık eskisi gibi elle ve gözle idare edilmiyor. Daha verimli tarımın sırrı akıllı teknolojilerden geçmekte. Sensörler, dron araçları, otonom makineler ve bunların hepsinden veri toplayıp analiz eden yapay zekalar sayesinde hem tarım hem de hayvancılık yeni bir çağa girmek üzere. Akıllı tarım konusunda ülkemizde teknoloji geliştiren yerli firmalar ve akademik kurumların beraber çalışması, bu konuda yenilikçi çözümler sunmayı kolaylaştırıyor.

Bu konuda başarılı bir örnek, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ortak çalışması. Yeni nesil tarım teknolojileri için geliştirilen yerli ve milli akıllı algılayıcı ağ sistemi, tarımda verimlilik için önemli şeyler vaat ediyor. Tarım alanlarından toplanan veriler bir çiftçinin kaderini değiştirebilir. Don etkisi, bitki için doğru su ihtiyacının karşılanamaması, aşırı sıcaklık ve nem veya hastalık gibi sorunlar çiftçilerin karlılığını etkilemekte. Tüm bunlar hakkında veri toplamak kadar, bu verilerin kayıpsız olması ve doğru analiz edilebilmesi de önemli.

İki kurumun üzerinde beraber çalıştıkları proje, özellikle sahadan veri toplayan algılayıcıların birbirine bağlı olduğu girift bir sistem olarak ifade edilmekte. Bu akıllı tarım sisteminin güç tüketimi çok düşük, aynı zamanda yedekli çalışıyor ve böylece veri kaybetme ihtimali azalıyor. Sistem eline geçen veriye göre otomatik olarak sulama başlatabiliyor veya gerektiği durumlarda sera kapısını açabiliyor. Otonom hale getirilmiş işlevler sayesinde insan çalışanların hataları minimuma indirilebilecek.

Projeyi yürüten BİLGİ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Yiğit Dağhan Gökdel’in sistemle ilgili verdiği örnek şu şekilde: “Örneğin Moda semti kadar bir alanın bir kısmında hayvancılık bir kısmında domates ekildiğini düşünelim. Ziraat mühendislerinin alanla ilgili veriler toplamak için tüm bölgeyi dolaşması gerekiyor. Ancak kurduğumuz sistem otomatik olarak tüm verileri ve önerileri size sunuyor. Bu veriler belli periyodik aralıklarla aylar boyunca toplanıp, verilerde örüntüler ve gidişat makine öğrenmesi ile modellenip, hesaplanıyor. Bu sistemle toprağın ve havanın ısısını, nemini, güneş ışığının gelme açısını, rüzgarı, topraktaki asiditeyi vb. bir çok kritik bilgiyi ölçüp, hesaplarımızda göz önünde tutabiliyoruz. Kurduğumuz sistemle veri tabanında toplanan tüm bilgileri bir sonraki yılın toprak, hava bilgisi olarak analiz edebiliyoruz ve önceden çiftçiler ile paylaşabilecek duruma geliyoruz.”

Verilen bilgiye göre sistem laboratuvar ortamında oluşturulmuş. Denemelerin ardından 2021 yılı başında uygulamaya geçilmesi planlanmakta. Tabit firması ise hem sistemin geliştirilmesinde yardımcı olmuş, hem de saha test çalışmalarında proje ekibinde destek veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.