btbilgi

Havacılığın yakın olmasa bile uzak geleceği sürdürülebilir, temiz enerjili ve yüksek verimli çözümlere dayalı olacak. Şu anda batarya teknolojisinin yeterli olmaması elektrikli uçakları engelliyor olsa bile, havacılık firmaları temiz bir geleceğe kavuşabilmek için başka fikirleri devreye sokmaktalar. Bunlardan biri olan Airbus, dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. ZEROe adı verilen konseptler çevreye hiç zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, ZEROe projesi ile ilgili yapılan açıklamada şunları aktarmış: “Bu ticari havacılık sektörü için tarihi bir andır. Endüstrinin şimdiye kadar gördüğü en önemli geçişte öncü bir rol oynamayı planlıyoruz. Bugün açıkladığımız konseptler, dünyaya sıfır emisyonlu uçuşun geleceği için cesur bir vizyon sunma yolundaki çabalarımıza bir bakış sunuyor. Hem sentetik yakıtlarda hem de ticari uçaklar için birincil güç kaynağı olarak hidrojenin kullanımının havacılığın iklim etkisini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorum.”

2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan üç konsept çalışmanın hepsi de farklı teknoloji açılımlarını içermekte. Bunlar arasında aerodinamik konfigürasyonlar ve hidrojen yakıtı kullanımı önceliği alıyor. Üç konseptin özeti aşağıdaki gibi verilmiş:

Airbus’dan geleceğin sıfır emisyonlu ZEROe uçaklarıTurbofan

120 ve 200 arası yolcu taşıması plananan bu kıtalar arası uçak, jet yakıtı yerine hidrojen ile çalışan modifiye bir gaz türbini motoru ile güçlendirilmiş. 2 bin deniz milinin üzerinde menzile sahip olacak. Sıvı hidrojen arka basınç bölmesinin arkasında bulunan tanklar aracılığıyla depolanacak ve dağıtılacak.

Airbus’dan geleceğin sıfır emisyonlu ZEROe uçaklarıTurboprop

100 yolcuya kadar kapasiteli bu modelde turbofan yerine bir turboprop motoru kullanılıyor. 1.000 deniz milinden uzun mesafeye uçabilecek ve modifiye gaz türbini motorlarında hidrojen yanmasıyla güç elde edecek. Bu uçak özellikle kısa mesafeli seyahatler için ideal bir seçenek olarak sunuluyor.

Airbus’dan geleceğin sıfır emisyonlu ZEROe uçaklarıEntegre Kanatlı Gövde

Maksimum 200 yolcu kapasitesine sahip bu fütüristik uçak konseptinde, uçağın ana gövdesi ile kanatlar birleştirilmiş. Turbofan konseptine benzer bir menzile sahip uçağın geniş gövdesi hidrojen depolama, dağıtımı ve kabin düzeni için birden fazla seçenek verebiliyor olacak.

Hidrojen yakıtlı uçakların gerçekleşebilmesi için hem hükümet ve endüstriyel ortakların desteği, hem de tüm havacılık ekosisteminden kararlı eylemler gerekeceği aktarılmakta. Havalimanlarının günlük operasyonların ihtiyaçlarını karşılamak için önemli miktarda hidrojen taşımacılığı ve yakıt ikmali altyapısına ihtiyaç duyacağı da bir başka gerçek. Airbus’ın bu yeni konsept uçakları değerlendirmek, doğrulatmak ve gelecekteki uygulanabilir ürünlere dönüştürülüp olgunlaştırılabileceğini göstermek için çalışmalarını bir dizi teknolojik yolda sürdüreceği bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.