btbilgi

‘Gamification’ (Oyunlaştırma) kavramını öğrenmek, deneyimlemek ve paylaşmak isteyen herkesin son üç yıldır katıldığı Gamification Meetup etkinliği bu sene fiziksel ortamdan dijitale dönüyor. Önceki yıllarda Bahçeşehir Üniversitesi’nde, her birine 300’den fazla kişinin katılımlarıyla gerçekleştirilen etkinlik, benzer tüm diğer etkinlikler gibi salgın nedeniyle online yapılacak.

Etkinlik bu sene GamFed (Uluslararası Oyunlaştırma Federasyonu) Türkiye ve Next In Game işbirliği ile, ‘#OyunlarınGücüAdına’ mottosunu gözeterek gerçekleştirilecek. Etkinliği online takip etmek isteyen katılımcılar sabah konuşmalarına Youtube üzerinden şifresiz olarak izleyebilir. Öğleden sonraki konuşma ve atölyelerin ise, sadece biletli katılımcılara şifreli ve Discord üzerinden yapılması planlanmış. 2 ve 3 Ekim tarihlerindeki Gamification Meetup için biletler Biletino platformu üzerinden satışa çıkartılmış durumda. İki günün yayın akışını da bilet satış sayfasında bulabilirsiniz.

Oyunlaştırma kavramı bugün ‘oyun mekaniklerinin profesyonel alanlarda davranış değişikliği sağlamak amacı ile kullanılması’ olarak tanımlanıyor. Yüz yüze eğitimin gittikçe zorlaştığı salgın döneminde bu yaklaşıma olan ilginin artmakta olduğu ifade edilmiş. Gamification Meetup’ta başta eğitim olmak üzere oyunlaştırma alanında önemli projelere, yatırımlara ve çalışmalara imza atmış isimler konuşmacı olarak yer alacaklar.

4’üncü Gamification Meetup etkinliği Ekim’de dijitalde

Next In Game’in YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilecek 4’üncü Gamification Meetup’ın ilk gününde 12 konuşmacının yer alması planlanmış. Açılış konuşması “Eğitim Vizyonunda Oyun ve Oyunlaştırma” başlığıyla MEB Bakan Danışmanı Gökhan Yücel tarafından verilecek. Günün programında “Okulların geleceğinde sınıf ve tüm okulda dağıtılmış liderlik ve oyunlaştırma” başlığıyla Akademisyen Yazar Dr. Özgür Bolat, “Düşyeri Oyun: Oyunda Eğitimleştirme Zamanı” başlığı ile Ayşe Şule Bilgiç ve “Hayat ile Dönüşüm Oyunları” başlığı ile Prof.Dr.Uğur Batı bulunacak. İlk gün kapanış paneli Next in Game Kurucusu Doruk Demirsar ve Inooster Kurucusu Murat Yılmaz ile düzenlenecek.

İkinci günde ise yayınlar GamFed Türkiye’nin Discord kanalı üzerinden devam edecek. İkinci gün konuşmalarında “Hayat Bir Oyundur” başlığı ile oyun yapımcısı Mevlüt Dinç, ayrıca girişimci yazar Buğra Ayan, YGA Twin Science’tan Mehmet Esat Tavukçu, OXY/AI Kurucusu Ali Erhan Tamer, Denizbank’tan Sevdiye Aslan, Atasun Optik’ten Sevil Çelik ve Ömer Ekinci konuşmaları ile yer alacaklar.

Gamfed Konferanslarının gelirlerinin, GamFed Türkiye ekibi tarafından belirlenen sivil toplum örgütlerine bağışlandığı; özellikle de üniversitelerde oyunlaştırma konusunda seminerler düzenlemek üzere kullanıldığı bilgisi veriliyor. GameFed bu kavramın Türkiye’de ilerlemesine destek olurken, kadronun tamamen gönüllü bireylerden oluştuğu da açıklanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.