btbilgi

Enerji sektöründe yeni yeni yükselmeyen başlayan ‘food+energy’ projeleri, gelecek için büyük bir potansiyele sahip. Bu projeler aynı anda hem güneş enerjisi üretip, hem de aynı arazide tarım yapılması yaklaşımından hareketle tasarlanıyor. Çeşitli bilimsel araştırmalar, yükseltilmiş güneş panellerinin altında tarım yapılmasının birden fazla faydası olduğunu göstermekte. Konsept büyük ölçüde yerine oturmuş durumda, fakat uygulamada hala gidilecek yol var gibi. Çünkü şimdi bu sistemleri daha verimli hale getirebilecek fotovoltaik tüp çözümü geldi.

Fotovoltaik tüp çözümü, standart güneş panelleri gibi çalışıyor fakat yapı olarak farklı. Bu çözümde kullanılan ve güneş ışığını elektriğe çeviren modüller, bir cam tüpün içine yerleştirilen esnek fotovoltaik şeritlerden oluşmakta. Alman kökenli Tube Solar AG firması bu çözümün ana geliştiricilerinden biri. Firmanın verdiği bilgiye göre, tüpler tarım ve enerji ortak projeleri için geleneksel panellerden daha çok avantaja sahipler. Bu avantajlar aşağıdaki gibi listelenmiş:

  • Tüp modülleri optimal bitki örtüsü için ışık ve su geçirgenliği sağlıyor
  • Rüzgar ve kar geçirgenliği panellerdeki yükü azaltmakta, daha hafif kurulum sağlamakta
  • Yüksekte kurulum için daha basit ve daha düşük maliyetli bir çözüm
  • Tüpler alttaki bitkilere kısmi gölgeleme yapıyor, bu da kuru bölgelerde su ihtiyacını azaltırken bitkileri güneş ışınlarından koruyor
  • Paneller tüp biçiminde tasarlandığından, üzerinde daha az pislik kalıyor ve modüller bir nevi kendi kendini temizleyebiliyor
  • Bitkiler şiddetli yağmur, dolu ve kuş hasarından korunmakta
Tarım alanlarına uygun yeni nesil fotovoltaik tüp çözümü
Kaynak: Tube Solar AG

Tube Solar AG firması fotovoltaik tüp ürünlerini 2019 yılından beri, Augsburg’daki eski bir Osram floresan tüp fabrikasında üretmekteymiş. Bavyera’nın ekonomik işler bakanı Hubert Aiwanger’den 10,8 milyon Euro’luk bir hibe alan firma, Augsburg’daki yıllık üretim kapasitesini 250 MW’a çıkarmayı hedeflediğini açıklıyor. Bakan Aiwanger bu çözümün tarım ve enerji projelerinde büyük faydası olacağına inandıklarını söylüyor. Bunun dışında tüp panel çözümünün, ağır ve kurulumu zor geleneksel güneş panellerinin uygun olmadığı çatılar için de değerlendirilmesi de mümkün.

PV Magazine dergisi benzer bir çözümün, ABD kökenli ince film güneş paneli üreticisi Solyndra tarafından 10 yıl önce yapıldığını aktarıyor. ABD Enerji Bakanlığı’ndan 535 milyon dolarlık kredi garantisi alan firma Ağustos 2011’de iflas etmiş. Firma zamanında buna sebep olarak da Çin destekli güneş enerjisi şirketlerinin lobi çalışmalarını göstermiş. Belki Tube Solar AG onlardan daha şanslı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.