btbilgi

Ultrasonik tarayıcılar özellikle tıp alanında çok işe yarayan bir teknoloji. Giderek gelişen bilim çalışmaları sayesinde bu tarayıcıları artık gözle görülemeyecek hale getirmek mümkün. Alman biliminsanları bir kan hücresinden daha küçük ve süper çözünürlüklü görüntüleme sağlayan, dünyanın en küçük ultrasonik tarayıcı çözümünü üretmeyi başarmışlar.

Helmholtz Zentrum München (Alman Çevre Sağlığı Araştırma Merkezi) ve Münih Teknik Üniversitesi’nden ortak bir ekip tarafından geliştirilen teknoloji, genelde piezoelektrik cihazlar ile gerçekleştirilen geleneksel ultrason görüntülemeden farklı bir çözüm vaat ediyor. Normalde ultrasonik dalgaların yarattığı basınç elektrik voltajına çevirilmekte. Bu şekilde üretilen görüntülerin kalitesi, cihazda kullanılan piezoelektrik tarayıcının boyutuna bağlı. Tarayıcı ne kadar küçük olursa çözünürlük de o kadar yüksek oluyor. Fakat şimyie kadar varolan teknoloji ile tarayıcı boyutu ancak belli bir yere kadar küçültülebiliyordu.

‘Nature’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanan projede, araştırmacılar görüntüleme için silikon fotonik tekniğine başvurmuşlar.  Silikon fotonik teknolojisi, minyatürleştirilmiş optik bileşenlerin minik silikon yongaların üzerine inşa edilmesi mantığına dayanıyor. Bu teknikte silikon ışığı çok küçük boyutlardaki alanlarda sınırlayabilmekte. Araştırma ekibi de bu özelliği kullanarak ultrasonik parçalarını normalden daha küçük hale getirebilmişler.

Kan hücresinden daha küçük ultrasonik tarayıcı
Kaynak: Helmholtz Zentrum München

Üretilen ‘silicon waveguide-etalon detector’ (SWED) adındaki cihaz voltajı piezoelektrik kristallerle izlemek yerine, minyatür fotonik devrelerde hareket eden ışığın yoğunluğundaki değişiklikleri tespit ediyor. Araştırma ekibi bu yöntemle hem ihtiyaç olan yüksek hassasiyeti korurken, hem de tarayıcıları kan hücrelerinden bile daha ufak yapabilmiş. Yukarıdaki fotoda görülen cihaz projede üretilen bir silikon çip. Ultrasonik tarayıcı parçaları o kadar küçük ki, gözle görülemiyorlar. Ama çipin üzerindeki siyah bölümlerin farklı tarayıcıları birbirine bağlayan parçalar olduğu bilgisi verilmiş.

SWED cihazının yaklaşık yarım mikron boyutunda olduğu ve var olan en küçük piezoelektrik dedektörlerden en az 10 bin kat daha küçük olduğu raporlanıyor. Bu cihazla yapılacak süper çözünürlüklü görüntülemenin biyomedikal araştırmalar ve klinik tanı alanında yeni imkanlar sunması söz konusu. Mesela dokular ve hücrelerin ultra küçük detaylarının incelenmesi mümkün olacak. Fakat ekip bu teknolojinin aynı zamanda ultrasonik dalgalar ve etkileşimleri ile ilgili hiç bilinmeyen gerçekleri de ortaya çıkartmasından umutlu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.