btbilgi

Sosyal medya devi Facebook, her sene gerçekleştirdiği Facebook Connect etkinliğini bu sene bir güne sığdırdı ve tamamen dijjital ortamda yaptı. Firmanın tanıttığı ve duyurduğu birçok şey arasında ana konu her zamanki gibi sanal gerçeklik (VR) oldu. Etkinlikte yeni VR gözlüğü Oculus Quest 2, Ray-Ban markası ile yeni ortaklık sonucunda ortaya çıkan özel akıllı AR gözlükleri ve bir çok yeni oyun ile uygulama gösterildi. Ama belki de içlerinde en dikkat çekeni sanal ofis çözümü Infinite Office olabilir.

Infinite Office benzerleri gibi basit bir sanal ofis uygulaması değil, başlıbaşına bir platform. Firmanın yeni nesil Quest 2 VR gözlükleri ile uyumlu olacak bu platform, gerçeklik ile sanalı birleştirecek yenilikçi bazı fikirler içeriyor. Platformun özellikle COVID-19 salgını yüzünden evden çalışmak zorunda kalan kişilere yönelik tasarlandığını söylemek yanlış olmaz. Kullanıcılar evlerinde daha esnek ve verimli bir ofis ortamı istediklerinde platformun sanal mekanlarını farklı biçimlerde kullanabilecekler. Ama fiziksel ortamla etkileşim gerektiğinde de ‘pass-through’ denilen teknik ile gerçek dünya ve sanalın bir karışımına geçiş yapacaklar.

Platformun özellikleri arasında ekstra fiziksel monitör gerektirmeyen, çoklu ve özelleştirilebilir sanal monitör düzenlemeleri var. Facebook geliştirdiği ‘Oculus Browser’ uygulaması sayesinde kullanıcılara masaüstü bir bilgisayardakinin neredeyse aynısı bir web tarayıcısı deneyimi sunmayı vaat ediyor. Bunun dışında kullanıcılar sanal toplantılara girebilecekler, video konferanslar yapabilecekler.

Infinite Browser kullanıcıları mutlaka evlerinde oturup çalışmak zorunda da değiller. Gözlüklerini alıp fiziksel bir ofiste kaldıkları yerden işlerine devam edebilecekler. Kullanıcıların mobil çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla VR uyumlu fiziksel klavye de sunulacak. Facebook bu konsept için popüler donanım üreticisi Logitech ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Facebook’tan sanal gerçeklikte ofis: Infinite Office
Kaynak: Facebook

Kullanıcılar Infinite Office sanal gerçeklik ofisini kullanmaya başlamak için VR gözlüklerini takacaklar. Ardından karşılarına çıkan arayüzleri, sanal monitörleri ve uygulamaları kenmdi ihtiyaçlarına göre özelleştirmeye başlayablirler. Facebook bu projeyi 2020 kış aylarında, ilk olarak Quest 2 VR gözlükleri için deneysel biçimde sunmaya başlayacak. Firma projeyi farklı yönlerde geliştirmek için, aralarında Spatial’ın da bulunduğu çeşitli iş ortakları ile çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.