btbilgi

ABD çok uzun yıllardan sonra bir kez daha Dünya’nın uydusuna ayak basma planları peşinde. Bu yönde birden fazla plan aynı anda hazırlanıyor ve NASA birden fazla iş ortağı ile çalışmakta. Bunlardan biri NASA’nın Ay’a astronot indirmekte kullanacağı aracın tasarımına yönelik. HLS (Human Landing System) denilen bu araç için Blue Origin ve SpaceX aday firmalardan ikisi. Blue Origin bu yılın Ağustos ayında Johnson Uzay Merkezi’ne tam ölçekli bir HLS prototipi teslim etmişti. SpaceX ise halen Ay’a iniş yapabilecek bir Starship konfigürasyonu üzerine çalışmakta. Sözleşmeli bir diğer ortak ise yeni Ay iniş aracı modelini tanıttı.

Alabama merkezli askeri yüklenici Dynetics bu aracın geliştiricisi. Araç NASA’nın Artemis programının bir parçası olarak olanlanmakta. Bu önerilen HLS, NASA astronotlarının 2024 yılında Ay’a ayak basmasını sağlayacak ideal araç olabilir. Firma tarafından gösterilen tam ölçekli model, NASA’nın eski Apollo iniş aracı ile yaklaşık aynı boyutlarda. Fakat tabi ki en yeni teknolojilerin avantajlarına sahip olacak. Aşağıdaki videoda içini de gördüğümüz model, Ay’daki gerçek görevler sırasında astronotların onunla nasıl etkileşime gireceklerine dair fikir vermeyi amaçlamakta.

Videoda gördüğümüz modelin iç duvarlarına tutturulabilen köpükten yapılan parçalar, aslında uzay aracını kontrol etmek için astronotlar tarafından kullanılması amaçlanan farklı kontrol modüllerini temsil ediyor. Bu modüller araç içindeki en iyi düzeni bulmak için kolayca hareket ettirilebilmekte. Dynetics bu modüler sistem ile esnek ve kolayca yeniden yapılandırılabilir bir tasarım gözetmeye çalışmış. Bu yaklaşım sayesinde insan sistemleri entegrasyonu (HSI) ekibi ve uçuş ekibi erken konsept tasarımlarını gözden geçirebilecekler. Yani projeye mümkün olduğu kadar erkenden geri bildirim sağlanacak.

Dynetics bu aracın yeniden kullanılabilir olduğunu ve Ay keşif görevlerinin maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağını iddia etmekte. Ay iniş aracı bu amaçla birden fazla çeşit modülü berberinde taşıyabilecek biçimde planlanmış. Bunların arasında yaşam modülleri, bilimsel deney modülleri ve Ay gezgin araçları da var. Firma geliştirilen Ay araçları ile edinilen deneyimin, daha sonra insanlı Mars görevlerinde de büyük katkısı olacağına inandığını açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.