btbilgi

Elektrikli kamyonlar yollarda görülmeye başlanıyor, çünkü kamyon üretici tüm firmalar bu aralar bunların üzerinde çalışmakta. Lojistik firmaları halen göreceli olarak küçük elektrikli kamyonlar, kamyonetler ve minibüsler kullanmakta. Fakat büyük abileri de hızla yük taşımak için hazırlanıyorlar. Aralarında en dikkat çekenlerinden biri Tesla’nın Semi projesi fakat Alman firması Daimler de epeydir bunlarla meşgul. Daha önce elektrikli Sınıf 8 yarı kamyon eCascadia ve kısa menzilli kentsel elektrikli kamyon olan eActros’u müşterilerine sunan firma, şimdi de uzun menzilli Mercedes-Benz eActros LongHaul modelini tanıttı.

Tüm kamyon serisini elektrikli hale getirmek niyetinde olan Daimler, Mercedes-Benz eActros LongHaul yanında normal eActros kamyonun seri üretim versiyonunu ve bir de yakıt hücreli konsept kamyon gösterdi. Batarya ve hızlı şarj teknolojileri geliştikçe, Daimler geleceğin ticari kamyon endüstrisine elektrikli kamyonların hakim olmasını bekliyor. Firma bu amaçla tüm elektrikli kamyonlarında ortak kullanılacak ePowertrain teknolojisini geliştirmekte.

Mercedes-Benz eActros şehirde kullanılmak üzere tasarlanmış. Yaklaşık 200 kilometrelik menzile sahip olacak ve 2021’de seri üretimi başlayacak. Kamyon 2018 yılından beri Mercedes’in çeşitli müşterileri ile sokak testleri aşamasındaydı. Uzun menzilli elekrikli LongHaul versiyonu ise yaklaşık 500 kilometre menzile sahip olacak. Bu modelin seri üretiminin de 2024 yılında başlaması planlanmış.

Mercedes-Benz’den yeni elektrikli kamyon: eActros LongHaul
Mercedes-Benz eActros LongHaul

Daimler bu iki elektrikli kamyonun yanı sıra, 1.000 kilometreden fazla menzile sahip olması beklenen yeni yakıt hücreli kamyon konsepti Mercedes-Benz GenH2 Truck’ı da ilk kez sundu. Bu kamyonda hem batarya hem de hidrojen yakıt hücresi sistemleri beraber bulunacak. Yakıt hücresi sistemi 2 x 150 kilovat güç verecek, batarya ise geçici olarak ilave 400 kW sağlayacak. Bataryanın 70 kWh’lik performansı, aracın ana enerji ihtiyacını karşılamaktansa durumsal güç desteği sağlamak için düşük planlanmış. Bu ekstra gücün araç hızlanırken veya yüklü sürüş sırasında yokuş yukarı çıkışlarda devreye girmesi hedefleniyor. Elektrik bataryası dışarıdan şarj edilmeyecek, frenlemeden elde edilen enerji ve fazla kalan yakıt hücresi enerjisi ile kendi kendine dolacak. GenH2 Truck’ın müşteri denemeleri 2023’te başlayacak ama seri üretimin ancak 2025’den sonraya kalacağı bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.