btbilgi

BSH Türkiye dünya çapındaki en büyük üretim merkezi ve en önemli üç Ar-Ge Merkezinden biri olan Çerkezköy Üretim Tesisleri’nde 2017’de önemli bir proje başlatmıştı. Burada Aralık ayında kurulan kodlama laboratuvarı BSH Makers Lab’de öğrencilere yönelik eğitimler verilmekte. Kodluyoruz Derneği ile birlikte geliştirilen Makers Of Tomorrow (Geleceği Kodlayanlar) projesi sayesinde ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine kodlama, elektronik, robotik, 3D tasarım, mobil uygulama geliştirme ve algoritmik düşünce alanlarında 21. Yüzyıl becerilerine erişmeleri amaçlanmakta.

Çocukların ve gençlerin gelecekleri ile ilgili önemli yetenekleri kazanmalarını hedefleyen Makers Of Tomorrow projesinde yeni dönemin 17 Eylül’de başlayacağı aktarılmış. Proje kapsamında Tekirdağ’da 10 ilköğretim ve ortaöğretim kurumu ile yakın iş birliğiyle yürütülürken, 23 Nisan’dan itibaren etkili olan salgın şartları nedeniyle projenin online platformu üzerinden tüm Türkiye’deki çocuklara ve gençlere ücretsiz olarak kodlama eğitimi verilmeye başlanmış.

Makers of Tomorrow ile öğrencilere 21. Yüzyıl becerileri

17 Eylül’de başlayacak yeni dönemde de 47 farklı etkinlik odağında online eğitim sunulacak. Bu yıl önemli bir yenilik olarak, Türkiye’de 14 şehirden toplam 27 farklı kardeş okul ile atölye çalışmaları gerçekleştirileceği bilgisi veriliyor. Bu atölyeler ile Amasya, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Samsun, Şanlıurfa ve Tokat’tan öğrencilerle online olarak bir araya gelinecek, çocukların ve gençlerin kendi malzemeleriyle bu eğitimleri evlerinde alabilmeleri sağlanacak.

Çocukları eğlenceli etkinliklerle kodlama dünyasıyla tanıştırmayı hedefleyen projede katılımcılar yaş gruplarına uygun olarak Scratch, mBlock, Arduino IDE ve App Inventor programları ile algoritmik düşünce ve kodlamaya giriş yaparken bir yandan kendi uygulamalarını da geliştirebiliyorlar. Bugüne kadar 3 bin’e yakın katılımcıya eğitim verilen projeyle her yıl 1.000 yeni öğrenciye ulaşılması, eğitim almış öğrencilerle de yoğunlaştırılmış eğitimlere devam edilmesi planlanmakta.

Makers of Tomorrow projesinin web platformu üzerinden verilen tüm eğitimlerin online ve ücretsiz olacağı önemle iletilmekte. Çocuklar ve gençler isterlerse kendileri öğrenebilecek, takıldıkları yerleri ise soru-cevap bölümünden proje yetkililerine iletebilecek. Öğretmenler ve veliler de kendi çocukları ve öğrencileriyle birlikte bu etkinliklere katılabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.