btbilgi

Siber güvenlik firması Trend Micro, küresel siber saldırıların ele alındığı aylık raporunun son edisyonunda fidye yazılımı saldırıları ile ülkemize yer veriyor. Rapora göre COVID-19 boyunca siber saldırıların sayısı artmaya devam etmiş. Mayıs ve Haziran ayları boyunca tespit edilen tehditlerin sayısı ise milyarlarla ifade ediliyor. Özellikle evden çalışma modelinin hızla yaygınlaştığı son aylarda, siber saldırganların yöntemlerinin değiştiği ve sistemlere sızabilecekleri birçok güvenlik açığı keşfettikleri belirtilmekte.

Rapora göre tüm dünyada özellikle Haziran ayında fidye yazılım saldırıları büyük ölçüde yükselmiş. Haziran ayında gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarının yüzde 26,4’ünün Türkiye’de gerçekleştiği, bu oranın Türkiye’yi tüm ülkeler arasında ilk sıraya yükselttiği raporlanmakta. İlk 5’te yer alan Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD’nin toplamından daha fazla sayıda fidye saldırısı ülkemizde yaşanmış.

Küresel olarak fidye yazılımı saldırıları Haziran ayında yüzde 113 oranında artış göstermiş. Fidye saldırılarında en çok kullanılan yöntem ise BEC (business email compromise) yoluyla gerçekleştirilenler. Bu yöntemin gelende üst düzey yöneticileri ve kilit pozisyonlarda görevli kişileri hedeflediği aktarılıyor. Özellikle yöneticilere yönelik olarak yapılan iş e-postalarını ele geçirme saldırılarında kullanılan kötü niyetli dosyaların sayısı da aynı dönemde yüzde 166 artmış. Bu dosyaların yüzde 70’ten fazlası PDF uzantılı dosyalardan oluşmakta.

BEC saldırılarında e-postaları en çok taklit edilenler CEO’lar, en fazla hedef alınanlar ise finans müdürleri olarak saptanmış. Fidye yazılımı saldırılarında en çok hedeflenen sektörler ise sırasıyla kamu, üretim ve sağlık sektörleri. Tespit edilen bankacılık zararlı yazılımlarının sayısında ise Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 7’ye yakın bir düşüş saptanmış. Sırasıyla büyük ölçekli şirketler, tüketiciler ve KOBİ’leri hedef alan bankacılık zararlı yazılımlarında Türkiye yine listede tepelerde yer alıyor. Bankacılık yazılımlarında ülkemiz Çin, Japonya, ABD ve Brezilya’nın ardından beşinci sırada.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.