btbilgi

Dünya üzerinde en çok elektrik tüketen şeylerden biri veri merkezleri. Tüm dünyanın internet ihtiyacını karşılayabilmek için elektrik dışında büyük miktarda soğutma ve devamlı bakım ihtiyaçları mevcut. Peki ya bunların hepsi minimuma indirilebilse ne olurdu? Bu soruya cevap vermek isteyen Microsoft, 2015 yılında sıradışı bir deney başlattı. Şimdi bu ilginç veri merkezi deneyinin sonuçlarını alıyoruz.

Microsoft’un ‘Project Natick’ adını verdiği proje, bir veri merkezinin suyun altına indirilmesi ve yıllarca burada tutulmasını kapsıyordu. ‘Okyanus soğutmalı veri merkezi’ olarak tanımlanan projenin ilk aşamasında, 2015’de Kaliforniya kıyılarında özel tasarlanmış bir tesis üç aydan uzun bir süre boyunca suyun altında durdu. Deneyin ikinci aşamasında ise 2018 başlarında İskoçya’nın Orkney Adaları yakınlarında daha büyük bir test tesisi denize batırıldı.

Deniz tabanında iki yıl geçirdikten sonra, şimdi ikinci test tesisi yüzeye çıkartıldı. Çıkartılan veri merkezi temizlenmiş ve çeşitli incelemelere tabi tutulmuş. Bu tesis 12 metre uzunluğunda silindir bir konteynerin içindeydi. Deniz yüzeyinin 36 metre altında duran tesiste, toplamda 864 sunucu bulunan 12 sunucu rafı inşa edilmişti. Konteyner ve donanımlar inşa edildikten sonra, içindeki oksijen çekilip yerine kuru nitrojenle doldurulmuş. Sunucular ise rafların arkasındaki radyatörlerden pompalanan deniz suyuyla soğutulmaktaymış.

Bu tesisin arkasındaki ana yaklaşım, karadaki veri merkezlerinin deneyimlediği birçok problemi bertaraf etmek şeklinde. Mesela nem, ortam sıcaklığındaki dalgalanmalar, oksijen yüzünden oluşan paslanma ve insanların oluşturduğu tehlikeler gibi şeyler ortadan kaldırılabilir mi diye düşünülmüş. Suyun altındaki bu özel tesis sunucular için hem serin hem de istikrarlı bir ortam verebilmekte. Microsoft’un hesaplarına göre su altına yerleştirilen sunucular, karada bir merkezde duran sunuculara göre daha uzun süre dayanmalı.

Firma tarafından verilen habere bakılırsa Project Natick başarılı olmuş. İncelemeler sonucunda, deniz altına yerleştirilen sunucuların arıza oranları, benzer bir kara tesisindekilere göre sekizde bir kadar. Konteyner açılmadan önce içinden hava örnekleri alınmış ve donanımdan salınan gazların çalışma ortamını nasıl etkileyebileceğine bakılmış. Ayrıca arıza oluşturduğu saptanan sunucular ve kablolar paketlenip, daha ayrıntılı inceleme için araştırma merkezine geri gönderilmiş.

Her ne kadar proje lojistik, çevresel ve ekonomik olarak uygulanabilir olsa da, Microsoft’Un tüm veri merkezi tesislerini hemen su altına gömmeyi planlamadığı da bir açık. Ama sonuçlara bakılırsa, bu yaklaşım zamanla daha popüler olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.