btbilgi

Koronavirüs birçok firmanın, kurumun ve yöneticinin uzun vadeli planlarını altüst etmiş durumda. Herkes kendine göre bir tempoda dijital dönüşüm yatırımları yapmaya uğraşırken, salgın acil önlemler alınmasını gerekli kıldı. Bu önlemlerin bazıları, uzun dönemli planların bir gecede uygulamaya sokulmasını zorunlu hale getirmiş durumda. Herkes iş süreçlerinin karantina boyunca aksamadan yürümesi yönünde çaba gösterirken, yeni normalde işletmelerin ne yapacağına paniklemeden karar vermesi ve planlarını değiştirmesi gerekecek.

Dijital dönüşüm çözümleri geliştiren Iron Mountain Türkiye, salgın döneminde uzun vadeli operasyonel dayanıklılık sağlayabilmek için işletmelerin iş sürekliliğini koruyacak doğru araçları bulmalarının kritik olduğunu aktarıyor. Bu süreçte modern analitiğin rolünün giderek önem kazandığını vurgulayan firma, kurumlara dönüşümü aksatmamaları için üç kritik alanda ipuçları vermiş:

Güvenli veri erişimi

Salgın aylarında tüm işletmeler uzaktan çalışma süreçlerini yeniden değerlendirdi. Evlerinden çalışanların ihtiyaç duydukları kayıt ve belgelere kolay ve güvenli erişimlerinin sağlanması, yaşayabilecekleri uyum veya siber güvenlik sorunlarının en aza indirgenmesi zorunlu. Uzaktan çalışanların fiziki belgelere kolaylıkla erişimlerinin sağlanması ve kurumsal cihazlarda bulunan verilerin güvence altına alınması büyük önem taşıyor.

Yeni normalde iş alanları

Salgına karşı alınan alınan önlemler arasında işyerlerindeki etkileşimin sınırlandırması da bulunmakta. Yani işletmeler ofis alanlarını ve kullanımı yeniden düzenlemeli. Ofislerin daha etkin şekilde değerlendirimesi amacıyla artık ihtiyaç duyulmayan malzemelerin veya BT ekipmanlarının güvenli bir şekilde elden çıkarılması işe yarar bir yaklaşım. Bunun dışında fiziki belgelerin geçici veya kalıcı olarak saklanması ile dijitalleştirilmesi gereken kayıtların belirlenmesi de önemli konular arasında. Ayrıca fazlalık ofis ekipmanlarının, sarf malzemelerinin ve mobilyaların gözden geçirilmeleri de gerekli.

Operasyonel süreklilik

Salgın sürecinde operasyonel süreklilik ve acil durum müdahale planlaması önem kazanıyor. Yeni normal süreçte iş gücünü sağlıklı bir şekilde geliştirmek ve sürdürmek için, işletmelerin donanımlı olmalarını sağlamak her zamankinden daha kritik durumda. İşletmelerin risk yönetimi konusunda daha titiz bir yaklaşım uygulamaları ve bu yaklaşımın ileriye dönük stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olması gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.