btbilgi

Salgınla beraber gelen önlem paketleri, yanında çözülmesi zorunlu farklı türden problemleri de getirdi. Bunların arasında zaten senelerdir siber risk odağı olan endüstriyel kontrol sistemlerinin sürekli güvenliği var. Endüstriyel firmalar eski dertlerinin üzerine bir de uzaktan çalışma, hızlı dijitalleşme ve yeni hijyen gereksinimleri gibi koşullarla karşı karşıya kaldılar. Endüstriyel ağlarda kötü niyetli eylemlere yol açacak açık kapı bırakılmadığından emin olmak bir yana, bu işlerle uğraşan kurumlar daha en baştan bürokrasi yüzünden problemler yaşadıklarını iletiyorlar.

Kaspersky firmasının ‘Endüstriyel Siber Güvenlik Raporu 2020’ (The State of Industrial Cybersecurity 2020) başlıklı raporu, bu alanda yaşanan sıkıntıları ve zorlukları ortaya koymakta. Rapora göre endüstriyel siber güvenlik projelerinin uygulanmasını engelleyen veya geciktiren unsurların başında bürokrasi geliyor. Sektörel kurumların en sık karşılaştığı bürokratik engeller arasında üretimi durduramama (yüzde 34), uzun onay süreçleri (yüzde 31) ve çok fazla karar vericiye sahip olmak (yüzde 23) var.

Araştırmaya katılan kuruluşların neredeyse yarısı (yüzde 46) bürokratik gecikmelerle karşı karşıya olduğunu ifade etmiş. Bu gecikmeler uzun onay süreleri ve çok sayıda karar vericinin yanı sıra, tedarikçi seçiminin uzaması ve diğer departmanların müdahalesi gibi başka faktörler de barındırmakta. İşletmeler siber güvenlik sorunlarını çözecek projeleri uygulamaya uğraşırken bunların hepsi ile mücadele ediyorlar.

İşin kötüsü, işletmeler bu engellerin salgın sonrası dönemde daha büyük sıkıntıya dönüşmesinden korkmakta. Katılımcıların yarısı (yüzde 46) salgın sonucunda operasyonel teknolojiye dair güvenlik önceliklerinde değişiklik görmeyi bekliyor. Genel olarak zorlayıcı olsa da, operasyonel teknolojilerin belirli gereklilikleri uygulama sürecini daha da karmaşık hale getirebilir ve yavaşlatabilir denilmekte. Bazı kuruluşların azalan operasyonel teknoloji güvenlik bütçeleriyle (yüzde 24) bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışacağı öngörülmekte.

Kaspersky Büyüme Merkezi Başkanı Georgy Shebuldaev araştırmanın sonuçlarını şu şekilde değerlendirmiş: “Siber güvenlik gibi net bir yatırım getirisi olmadan projelere para ve kaynak ayırmak her zaman daha zordur. Operasyonel teknolojileri kapsayan siber güvenlik hala gelişmekte olan bir alan olduğu için tüm bu yönetim engellerini doğal karşılıyoruz. Bir satıcı olarak müşterilerin bu engelleri ortadan kaldırmasına, koruma önlemlerinin uygulanmasını basitleştirmesine ve hızlandırmasına yardımcı olmak bizim de sorumluluğumuz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.