btbilgi

Kötü amaçlı saldırılar, günümüzde kurumlarda yaşanan veri ihlallerinin yarısına sebep olmakta. Yeni araştırmalara göre, yaşanan veri ihlallerinin şirketlere ortalama maliyeti 3,86 milyon dolar. Her on işletmeden sekizi, hırsızların hedefinde kişisel veriler olduğunu aktarıyor. Veri ihlali vakaları bireylere ve kurumlara her zamankinden daha fazla zarar veriyor.

Bu sene gerçekleştirilen hem Statista hem de IBM araştırmaları, şirketlerin veri ihlallerinden dolayı ciddi zararlar gördüğünü ortaya çıkarıyor. Veri ihlallerinin şirketlere yıllık ortalama maliyetinin 3,86 milyon dolar olduğunu ortaya çıkaran araştırmalarda, her bir veri kaydı ihlalinin maliyetinin 140 ile 170 dolar arası değiştiği de raporlanmakta.

Veri kaydı başına şirketlerin maliyetlerinde ihlalin gerçekleştiği veri türü önem arz ediyor. Her 10 kuruluştan 8’inin kişisel verilere yönelik özel bir odak saldırının olduğunu raporladığı araştırmada, çalınan ya da kaybolan verilerin şirketlere kayıt başına ortalama 146 dolara mal olduğu, kişisel veriler açısından ise kayıt başı maliyetin ise 175 dolarlara çıktığı belirtilmiş.

Raporu inceleyen Komtera Teknoloji firması, yaşanan ihlallerde siber saldırıların yanı sıra verilerin yanlış ortamlarda saklanmasının da önemli paya sahip olduğunu aktarmakta. Ayrıca veri ihlallerinin şirketlerde uzun süreli iş sürekliliği kaybı yaşattığı da hatırlatılmış. Şirketlerin taşıdıkları siber risklere karşı bir yol haritasına sahip olmamaları, güvenlik açısından en önemli eksiklerinden biri olarak görülüyor. Siber güvenlik risklerini en aza indirmek için şirketlerin uygulaması gerekenler şu şekilde özetlenmiş:

  • Çalışan eğitimine öncelik verin.
  • Güvenli yama ve güncelleme süreci oluşturun.
  • Kimlik doğrulamalarına başvurun.
  • Hesaplara erişimleri kontrol edin.
  • Verileri yedeklemeyi unutmayın.
  • Mobil cihazların güvenliğini artırın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.