btbilgi

Plaklar son on yılda büyük bir geri dönüş yaptı. Her ne kadar bu geri dönüş epey yavaş gerçekleşmiş olsa da, istikrarlı bir büyüme devam ediyor. Günümüzde artık müzik gruplarının ve sanatçıların yeni albümlerini streaming platformlar dışında plak olarak da basıp piyasaya sürmesi normal hale gelmeye başladı. Yeni pikap tasarımlarından, Sony’nin 30 yıllık bir aradan sonra Japon fabrikalarından birinde plak üretmesine kadar bu sektörden ardı ardına haberler alıyoruz.

Müzik severlerin plakları yeniden desteklediğinin en önemli göstergesi ise Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nden (RIAA) geldi. RIAA’nın yıl ortası gelir raporu, plakların artık Compact Disc (CD) formatından öte bir yere geldiğini gösteriyor. Bu yılın satış rakamlarına bakılırsa, plak satışları 1980’lerin ortalarından bu yana ilk kez CD satışlarını geçmiş durumda. Rapora göre 2020’nin ilk yarısında Amerikan plak satışlarından 232 milyon ABD doları gelir elde edilirken, CD satışlarından sadece 129,9 milyon ABD doları kazanılabilmiş.

Aslında bu sonuç plak satışlarının aşırı şekilde yükselişine değil, CD satışlarındaki büyük düşüşe işaret ediyor. Plaklarda 2020 yılının satış miktarları, 2019’un ilk yarısı ile karşılaştırılınca büyük bir sıçrama yaşamamış. 2019’ın ilk yarısındaki satışlar 224 milyon dolar kadarmış. Buna karşın bu yılın ilk yarısında CD satışlarında büyük bir düşüş olmuş ve 2019’un ilk yarısındaki 247 milyon dolardan yaklaşık yüzde 50 oranında azalma var.

Hem RIAA raporu, hem de Nielsen’in müzik endüstrisi raporu aynı şeyi söylüyor. CD satışlarındaki büyük düşüşün 2020’nin başlarında COVID-19 nedeniyle perakende satışları durdurma önlemlerinden kaynaklandığı fikri mevcut. Buna karşın iki rapor da Mart ve Nisan aylarındaki salgın kaynaklı ciddi düşüşten sonra müzik sektöründe genel perakende satışlarının düzelmekte olduğunu aktarıyor. Fakat ilginç olan şey salgın döneminde tüketicilerin CD satın almayı azaltmasına rağmen plakları satın almayı bırakmamış olmaları.

RIAA raporunda 2020’de şimdiye kadarki tüm fiziksel müzik satın alımlarının yüzde 62’sini plakların oluşturduğu açıklanmış. Buna rağmen plakların genel müzik endüstrisi gelirlerinde yeri sadece yüzde 4 kadar. Spotify gibi streaming müzik platformlarının ücretli müzik abonelikleri ise geçen yıla göre yüzde 24 büyümüş. Bu platformlar şu anda toplam müzik gelirinin yüzde 72’sini oluşturan 3,3 milyar dolara çıkmış durumda. İnsanların CD’den uzaklaştığı dönemde online müzik servislerine kaydığı analizi iki raporda da verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.