btbilgi

Online dünyada önem taşıyan her şey bir parola veya şifre ile korunuyor. Her ne kadar parmak izi tanıma ve iris tanıma gibi gelişmiş biyometrik koruma yöntemleri hızla yayılıyor olsa da, hala tonla hesap ve servisin güvenliği şifrelere bağlı durumda. Her hizmet için tek bir güçlü ve güvenli şifre kullanmak mümkün ama bir kez bu şifre çözülürse tüm hassas verilerimiz tehlikeye girecektir. O yüzden kullandığımız her servis ve her online hesap için birbirinden farklı, ayrıca güçlü parolalar seçmemiz çok önemli.

Güvenlik firması Kaspersky yeni bir raporunda bu konuyu ele almış. ‘Global Privacy Report 2020’ (Küresel Gizlilik Raporu 2020) başlıklı raporda, tüketicilerin online gizliliğe yönelik tutumları incelenmiş. Ocak ve Şubat 2020 arasında bağımsız araştırma kuruluşu Toluna tarafından gerçekleştirilen çalışma için, Türkiye dahil 23 ülkeden toplam 15 bin’den fazla kullanıcı ile görüşülmüş. Araştırmadan en önemli bulgular aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Tüketicilerin üçte biri (yüzde 34) kişisel bilgilerine izinsiz biçimde erişildiği en az bir vaka yaşamış. Bu oranın 25-34 yaş arasındakiler için yüzde 39’a yükseldiği belirtiliyor.
  • Beş kişiden dördü (yüzde 82) kamuya açık olan kişisel bilgilerini web sitelerinden veya sosyal medya platformlarından kaldırmayı denemiş. Fakat katılımcıların üçte birinin (yüzde 37) bu konuda ne yapacağını bilmediği anlaşılıyor.
  • Kullanıcıların belli bir kısmı internette gezinirken bilgilerini kötü niyetli kişilerden (yüzde 43), ziyaret ettikleri web sitelerinden (yüzde 41) ve aynı cihazı kullanan başka kullanıcılardan (yüzde 37) gizlemek için çeşitli önlemlere başvurmakta.
  • Her beş katılımcıdan biri (yüzde 22) bilgisayarlarındaki, akıllı telefonlarındaki veya tabletlerindeki tarayıcıların parola kaydetmesine ve saklamasına izin veriyor. Ne yazık ki bu kaydedilen parolalar yeterince güvende değil.
  • Katılımcıların yüzde 28’i internet üzerindeki cinsel içerik aramalarının gizli kalmasını çok önemli bulmakta.
  • İnsanların yarısından fazlası (yüzde 54) şifrelerinin sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmenin yollarından habersiz durumda.
  • Her beş kişiden biri (yüzde 21), mobil cihazlarına yükledikleri uygulamalar tarafından toplanan kullanıcı verileriyle ilgili endişe hissetmekte.

Firma raporda Türkiye’deki kullanıcılarla ilgili de bilgi vermiş. Mesela Türk kullanıcıların yalnızca yüzde 36’sının her hesabı için benzersiz bir parola kullandığı ortaya çıkartılmış. Kullanıcıların büyük kısmı (yüzde 89) hesapları için parolalarını kendileri seçiyorlar. Katılımcıların yarısı birkaç hesap için farklı parolalar kullandıklarını iddia etmiş. Fakat sadece yüzde 10’u benzersiz parolalar oluşturmak için şifre üretici uygulamalar veya şifre yönetim araçlarını kullanmakta. Sonuçlar hesap güvenliği konusunda daha alınacak çok yol olduğuna işaret etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.