btbilgi

Kısa video paylaşım uygulaması TikTok sadece birkaç yıl içinde dünya çapında en popüler platformlardan biri haline geldi. Geliştiricisi ByteDance’i küresel uygulama pazarında Facebook ve Snapchat gibi ABD devlerine sağlam bir rakip halien getiren platform, kullanıcılara sese veya müziğe uygun kısa videoları kolayca oluşturma imkanı sağlıyor. İşler, 2019 yılının Kasım ayında ABD’de TikTok’un bir ulusal güvenlik tehdidi olması ihtimalinden bahsedildiğinde karıştı. O zamandan beri ABD hükümetinin her an uygulamayı yasaklayabileceği ihtimali söz konusuydu.

Başkan Donald Trump’ın işi ele alması üzerine, TikTok ABD bölümünün bir ABD kökenli firmaya satılması tartışılmaya başlandı. Bu süreçte her ne kadar en büyük talihli Microsoft’muş gibi gibi görünse de, sonunda ByteDance ve Oracle’ın bir anlaşmaya vardığı haberini alıyoruz. ABD hükümetini memnun edecek bu devir almanın ayrıntıları henüz tam olarak belli olmuş değil.

Verilen bilgiye göre ByteDance ve Oracle birkaç engelle karşı karşıya. Öncelikle ABD’deki yabancı yatırımları denetlemekle görevli bir kurum olan CFIUS’un onayını almaları lazım. Anlaşmanın şartlarının komitenin tüm ulusal güvenlik endişelerini tatmin etmesi gerekiyor. Bunlar tamamlansa bile, anlaşmanın hala Washington ile Pekin arasındaki ticaret gerilimlerine maruz kalabileceği belirtilmiş. Yani iki taraftan biri politik bir avantaj yakalayacağına inanırsa, anlaşmanın tek taraflı olarak iptal edilmesini sağlayabilir denilmekte.

Wall Street Journal’a göre ise, bu anlaşmanın doğrudan bir satış olmayacak. Habere bakılırsa Oracle, ByteDance’ın ABD’deki ‘teknoloji ortağı’ gibi görev yapacak. Haberde Oracle’ın CEO’su Larry Ellison’un Trump’ı zamanında destekleyen az miktarda teknoloji liderinden biri olduğu ve bu sebeple de Trump tarafından onaylanmış olduğuna dikkat çekiliyor. Oracle’ın TikTok anlaşmasını Microsoft’dan kapmış olmasının ardında da bunun yattığına dair iddialar mevcut.

Bazı söylentilere göre ise, Çinli yetkililer bu devir anlaşmasının başka hükümetlere emsal oluşturmasından çekiniyor. Bu sayede Çin hükümetinden hazzetmeyen başka Batılı hükümetler de, Çin kökenli uyglamaları veya teknoloji platformlarını benzer güvenlik endişelerinden yol çıkarak ele geçirmeye çalışabilir denilmekte. Çin hükümetinin sırf bu sebeple bile ABD’de TikTok’un kapatılmasını tercih edebileceği öne sürülüyor. Anlaşma tamamlanmadan bahsedilenlerin herhangi birinin gerçekleşmesi mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.