btbilgi

Sağlık sektörü son yıllarda yaşanan siber saldırılar yüzünden endişeli durumda. Diğer sektörlere oranla 3 kat daha fazla saldırıya uğradığı rapor edilen bu sektör, insan hayatı odak noktasına konulduğu için daha da büyük risk altında. Sağlık sektöründeki kuruluşların yüzde 93’ünden fazlasının son 3 yılda veri ihlali yaşadığına dikkat çeken WatchGuard firması, siber saldırılar sonucunda gözlemlenen sorunlardan birinin yanlış hastalık teşhisi olduğundan bahsetmekte.

Cybersecurity Ventures’in sağlık sektörüne yönelik gerçekleştirdiği siber güvenlik raporunu ele alan Watchguard, durumun ciddiyetine dikkat çekmiş. COVID-19 ile birlikte sektörün tüm zayıf noktalarının ortaya çıktığı, özellikle de siber güvenlik konusunda üst düzey yapılanmalara sahip olmadığının anlaşıldığı belirtilmekte. Sağlık sektöründe siber güvenliğe ayrılan bütçenin dünya genelinde yüzde 7’lerde olduğu ve finans sektörünün neredeyse yarısı kadar bütçe ayrıldığı rapor ediliyor.

Bu sebeple de sektör ardı ardına fidye yazılımı saldırıları ve e-posta dolandırıcılığı gibi siber operasyonlarla sarsılmakta. Sektöre yönelik bu aralar saptanan ciddi tehditlerden biri, sistemlere sızan hackerlerin hastalar ile ilgili verileri değiştirmeleri. Hastaların tıbbi verileri ile oynanması, hastalık teşhis sonuçlarında farklılık yaratmanın ötesinde bu sonuçlara göre yanlış ve ölümcül tedavilerin de uygulanması ile sonuçlanabilir. İsrailli araştırmacılar CT ve MRI taramalarına sahte tümör ekleyebilecek virüsler keşfetmişler. Bu da sağlık uzmanlarının farkında olmadan hastalara yanlış müdahalelerde bulunmasına yol açabilir denilmiş.

Sağlık sektöründeki siber güvenliği zayıf hale getiren bir başka faktör de sağlık sistemleri ve kullanılan tıbbi cihazların kendileri. Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları sağlık sektöründe her geçen gün daha fazla yer buluyor. Daha önce de defalaca değinildiği gibi, IoT cihazlarının zayıf güvenlik önlemleri siber saldırganların bunları kurumsal ağlara sızması için birer kapı haline getirebilmekte. Sağlık sektörü de aynı durumdan muzdarip. Yapılan araştırmalara göre tıbbi cihazların yüzde 6,2’sinde bir siber güvenlik koruması bulunmuyor. Yüzde 60’ında ise herhangi bir yazılım güncellemesi gerçekleştirilmemekte. Sağlık kurumlarının ağlarına sızan hackerlerin yaklaşık 4 ay boyunca tespit edilemediği de rapor edilen can sıkıcı bir diğer bulgu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.