btbilgi

Nesne algılama, tanıma ve ayırt etme çözümleri birçok alanda çok işimize yarayacak. Felaket alanlarında çalışacak kurtarma robotlarından otonom arabalara kadar her türlü araç bundan faydalanacak. Bunu sağlayan makine görüşü teknolojileri de her geçen sene gelişmekte. Şimdiye kadar bu konuda çalışan biliminsanlarının önündeki en büyük engellerden biri makinelerin bulut, pus ve sis ötesindeki nesneleri iyi görememesiydi. Şimdi ise elimizde Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş yenilikçi bir çözüm var.

Projede çalışan araştırma ekibi, şimdiye kadar geliştirilmiş birçok görüntüleme tekniğinin sınırlı olduğuna değinmekte. Çeşitli teknolojiler sayesinde imajlar biraz daha iyi, biraz daha az gürültülü görünebilmekte.  Fakat mevcut sistemler sis ve pusun neden olduğu ışığın saçılmasıyla başa çıkmada pek iyi değiller. Mesela otonom araçların kullandığı LIDAR sistemleri insan gözünün göremediği nesneleri tespit etmede çok başarılı. Yine de ayrıntılı lazer taramaları bile yağmur veya sisle karşılaştığında sorun yaşıyorlar.

Ekibin geliştirdiği yeni sistem ise neredeyse görünmeyeni görünür kılmayı başardıkları bir yenilik. Burada insan gözünden gizlenen nesneleri yeniden yapılandırmak için, bir lazerden hızlı atımlarla ateşlenen fotonların hareketini ölçen bir algoritma kullanılmakta. Bu yaklaşımın benzerlerine göre farkı ise, engellere çarpınca dağılan ve etrafa sıçrayarak makine görüşü sistemlerinin algı performansını azaltan ışığı hesaplayarak bunu görüş modeline dahil edebilme becerisi.

Sisin ötesini saptamak için yeni makine görüşü çözümü
Kaynak: Stanford Üniversitesi

Bir bilimsel makalede ayrıntıları anlatılan sistemin denemelerinde, lazer 2,5 santimetre kalınlığındaki bir köpük tabakasının arkasına gizlenmiş nesneleri bile saptayabilmiş. Lazer ışığı köpük tabakasından geçerken arkadaki nesneye sadece birkaç foton çarpıyor ve çok azı algılama için geri gelebiliyor. Geliştirilen algoritma ise, engelin arkasındaki gizli nesneyi yeniden yapılandırmak için bu dağılan fotonları hesaplayarak nesnenin formunu daha iyi biçimde yeniden oluşturmakta.

Bu teknolojinin en basitinden şiddetli yağmurda sürüş halindeki otonom otomobillerden, bulutlar altındaki Dünya yüzeyinin görüntülerini toplamaya çalışan uydulara kadar çok geniş bir kullanım alanının mevcut olduğu aktarılıyor. Araştırma ekibi ilerleyen aşamalarda daha fazla engel senaryosu ve daha fazla saçılma ortamı ile testlere devam edecekmiş. Sistemin şimdilik en büyük problemi ise, engel arkası taramaların bir dakikadan bir saate kadar sürebilmesi. Yani sistem ticari olarak kullanıma açılmadan önce daha fazla geliştirme yapılması da gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.