btbilgi

Şehirler bir ülke için en büyük elektrik tüketim noktalarını oluşturmakta. Gerek endüstriyel bölgeleri ile, gerekse de konut alanlarıyla olsun elektrik tüketimi en çok buralarda gerçekleşmekte. Tüketimi en azından tepe noktalarda kontrol altına alabilmek için, şebekeleri kontrol eden elektrik dağıtım firmaları tüketicilere çeşitli tavsiyeler verebilmekte. Mesela müşterilerin çamaşır makinelerini gece çalıştırarak şebekeyi daha az zorlamalarını sağlamak gibi. Peki ya bu türden yaklaşımlar dezenformasyon aracılığı ile siber suçluların operasyonlarında kullanılırsa?

Elektrik dağıtım firmaları müşterilerin yoğun tüketimlerini farklı saatlere kaydırabilmek için daha uygun tarifeler ve indirim kampanyaları bile sunuyor. İşin hiç düşünülmeyen kısmı, siber suçluların sosyal medya ve benzeri yaygın kanalları kullanarak benzer kampanyalar düzenleme potansiyeli. Fakat siber suçluların niyeti şebekeyi korumak yerine çökertmek olabilir. Bu konu Singapur Ulusal Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği araştırmacısı Jimmy Chih-Hsien Peng ve ekibi tarafından bir bilimsel makalede ele alınmış.

Makalede konuyla ilgili şu bilgiler verilmekte: “Bir düşman, bazı küçük ayrıntılar haricinde enerji dağıtım firmasından gelen meşru bir mesaj gibi görünen bir dezenformasyon mesajı oluşturabilir. Bu mesajı ayırt etmek, seri numarası yanlış olan sahte bir banknotu bulmaya çalışmaya benzetilebilir. Bir tüketici bu mesajın enerji dağıtım firması tarafından gönderilen normal mesajlardan biri olduğunu zannedip kolayca ikna olabilir. Firmalar genelde bu mesajları saatler önceden gönderir, dolayısı ile dezenformasyonun yeterli miktarda tüketiciye ulaşması ve elektrik şebekesinde büyük bir kesintiye neden olacak şekilde senkronize hareket etmelerini sağlamak mümkündür.”

Araştırmacılar bu sonuca ulaşabilmek için Londra odaklı bir simülasyon hazırlamışlar. Buradaki senaryoya göre, siber suçlular araçlarını şarj etmek için nispeten büyük miktarlarda elektrik kullanan elektrikli araç sahipleriyle iletişime geçiyorlar. Araştırmacılar bu türden bir operasyonun işe yarayıp yaramayacağını anlamak için, 5 bin’den fazla kişi ile bir anket çalışması yapmış. İnsanlara belirli bir dağıtım firması teklifinden (elektrik ücretlerinde 20:00 ile 22:00 arasında yüzde 50 indirim) yararlanıp yararlanamayacaklarını sorarak, elektrikli araç sahiplerinin sahte mesajlara göre hareket etme olasılığının ne kadar olduğunu tahmin etmişler.

Anket sonuçlarına bakılırsa insanlar bu tür bildirimleri kabul edilp takip etmekle de kalmayacaklar. Ayrıca bu teklifleri arkadaşlarına ve tanıdıklarına iletmeye de hevesliler. Bu da varsayılan şebeke saldırı senaryosunun aslında tahminlerden daha da güçlü biçimde gerçekleştirilmesini mümkün kılabilir denilmekte. Yeterli sayıda tüketici siber suçluların sahte tekliflerine uymaya kalkarsa şebekeyi aşırı yükleyebilir ve yaygın kesintilere neden olabilir. Elektrikli araç sahipliği arttıkça şebekenin daha savunmasız hale geleceği, fakat elektrikli araç sahipliğinin yüzde 20’nin üzerine çıkması durumunda şebekenin şarjı idare etmek için daha donanımlı olacağı da öngörülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.