btbilgi

Elektrikli araçları dünya çapında giderek daha fazla miktarlarda yollarda görüyoruz. Devrimin önemli bir parçası olan elektrikli otobüsler de yavaş yavaş yayılmaya başladılar. Bu araçlar şehirlerin ve dünyanın temiz tutulmasında önemli rol oynayacaklar. Fakat bundan sonra önümüzde çözülmesi gereken ciddi bir problem oluşmakta. Elektrikli bir otobüs sonsuza dek aynı bataryaları kullanamayacak. Zamanla kapasiteleri aracın ihtiyacının altına düştüğü zaman bu bataryaları ne yapacağız?

Sorun sadece elektrikli otobüsleri de etkilemiyor, tüm elektrikli araçlar için geçerli bir problem bu. Otomobil üreticileri değiştirilmeleri gerektiğinde eski bataryalarla ne yapacaklarını değerlendirmeye çalışırken, akla eski bataryalara ikinci bir şans verilmesi fikri ortaya çıktı. Nissan ve Renault gibi otomotiv markaları bu yönde denemeler yaparken; şimdi Volvo, aynı şeyi Batteryloop ortaklığı ile başlatmayı planlıyor.

Volvo’nun elektrikli otobüsleri birkaç yıldır Avrupa’nın bazı bölgelerinde çalıştırılmakta. Bunlardan çıkacak eski bataryalar da Batteryloop firmasının çözümlerinde kullanılacak. Normalde elektrikli bir otobüsü çalıştırmaya yetmeyecek kapasiteye düşseler de, eski bataryalar binalar ve şarj istasyonları gibi yerlerde birkaç yıl daha sabit şekilde değerlendirilebilir.

Eski elektrikli araç bataryalarının yeni birer enerji depolama cihazı şeklinde kullanımı, sıfırdan yeni bataryalar üretmekten daha ucuza çıkabilmekte. Batarya üretmek şu andaki teknoloji ile ucuz değil. Ayrıca imalatta kullanılan lityum gibi materyallerin bazıları da epeyce değerli hale geliyor.

Batteryloop Başkanı Rasmus Bergström konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Batteryloop’un Volvo ile birlikte bu çözümü geliştirme ve nihayetinde kullanılmış bataryaları satın alma fırsatına sahip olmasından dolayı mutlu ve gururluyuz. Yeniden kullanıma ek olarak, anlaşma kapsamında bataryalar enerji depolama üniteleri olarak ikinci ömürlerinin sonuna geldiğinde de, güvenli şeklinde çevreye uygun geri dönüşümü garanti ediyoruz. Bu şekilde Volvo otobüs bataryaları için sürdürülebilir bir döngüsel çözüm sunacağız. Dahası, bu işbirliği sayesinde müşterimiz için normalde maliyet gibi gözüken bir kalemi bir gelir kaynağına dönüştürebiliyoruz da.”

Bu iş ortaklığı Batteryloop ve Volvo Buses firmasının ilk beraber projesi değilmiş. İkili daha önce Stena Fastigheter ile ortak bir projede daha yer almışlar. Burada otobüs bataryaları Göteborg’daki Fyrklövern yerleşim bölgesine elektrik sağlamak için enerji depolama birimleri olarak kullanılıyor. Bu birimlerde depolanan elektriğin, apartman binalarının çatılarına takılan güneş panellerinden geldiği bilgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.