btbilgi

İnsanlar Koronavirüsten korunmak için hem hükümetin uyguladığı yasaklara uymaya, hem de yaşam biçimlerini değiştirerek önlemler almaya çalışıyorlar. Bu süreçte dikkat çeken şeylerden biri, tüketicilerin temassız alışveriş yapmaya olanak tanıyan online alışveriş sitelerine daha da fazla yönelmiş olması. Araştırmalara göre salgın zamanı mobil alışveriş ve belli ürünlerin tüketim eğilimlerinde artış saptanmış. E-ticaret platformu iyzico’nun son altı aylık istatistikleri bunu destekler nitelikte.

Mobil alışveriş salgın zamanına damgasını vurmuş durumda. Tüketiciler hem daha hızlı ürün araştırması yapabildikleri, hem de çeşitli online platformlardaki kampanyalara anında erişebildiği için mobili tercih etme eğilimindeler. Rapora göre son 6 aydaki alışverişlerin yüzde 55’inde mobil cihazlar kullanılmış. Online alışverişte bilgisayar kullanımı ise yüzde 45 seviyelerinde. Düşük tutarlı alışverişlerin yapılmasında mobil cihazların öne çıktıği ifade ediliyor. Bilgisayardan yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 280 TL iken, mobilden yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı ise 97 TL şeklinde.

Verilen bilgilere bakılırsa salgın döneminde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı. Alışverişlerde yüzde 62 oranla kredi kartı tercih edilirken, onu yüzde 38 ile banka kartı takip ediyor. Özellikle yüksek tutarlı alışverişlerde kredi kartının öncelik kazandığı da verilen bilgiler arasında. Ortalama sepet tutarı kredi kartında 208 TL iken banka kartlarında 93 TL olmuş.

Türk insanının taksitle alışveriş yapma alışkanlığını salgın epey etkilemiş gibi görünüyor. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin yüzde 84’ü taksitsiz gerçekleştirilmiş. Alışverişlerin yüzde 10’unda 3 taksit, yüzde 3’ünde ise 2 taksit seçeneği tercih edilmiş. Bu değişimde en büyük etkinin, online mağazaların peşin alışverişler için sunduğu ekstra indirimlerde olduğu yönünde bir görüş söz konusu.

Salgın döneminde online alışverişin yüzde 33’ü erkekler, yüzde 67’si ise kadınlar tarafından gerçekleştirilmiş. Kadınlar da online alışverişte mobili tercih etmeleri ile dikkat çekiyorlar. Erkek tüketicilerin yüzde 29’u mobilden ve yüzde 71’i bilgisayan üzerinden alışveriş yapmış. Kadınlar ise alışverişlerini yüzde 55 oranında mobilden ve yüzde 45 oranında bilgisayardan tamamlamış.

Bölgesel verilere bakılınca, son altı ay boyunca Türkiye’de en çok alışveriş yapılan bölgenin Marmara olduğu ortaya çıkıyor. Onu İç Anadolu ve Ege takip etmekte. Sepetini en çok dolduran İç Anadolulu tüketiciler. Ankaralı tüketiciler 208 TL sepet tutarıyla online alışverişte öne çıkmış durumdalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.