btbilgi

İnsanlar yeni bir dil öğrenmenin ne kadar zor olduğunu farkettiklerinde cesaretlerini kaybetmeye eğilimli oluyorlar. Fakat araştırmalara göre bir insan ilk dil öğrenme seansından sonra yüzde 13 ila yüzde 15 oranında olumlu sonuç alırsa devam etme olasılıkları daha yüksek oluyor. Bunu söyleyen San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nin nörolojik cerrahi yardımcı doçenti olan Matthew Leonard. Kendisi ve ekibi olumlu sonuç alabilme ihtimalini yükseltmek için özel bir yöntem geliştirmişler.

Araştırmacılar bunu başarabilmek için özel olarak tasarlanmış kulaklıklar hazırlamışlar. Bu cihaz aracılığı ile deneğin beynine küçük miktarlarda elektriksel stimülasyon yapılıyor. İlk test sonuçları gayet ümit verici. Yetişkin katılımcılar bu yöntem sayesinde dil öğrenme konusunda sıradışı bir başarı göstermişler. Özellikle de yabancı dil tonlarını tanıma yeteneklerinde gelişme sağlanmış. Etkinin stimülasyon bitirildikten belli bir süre sonrasına kadar devam ettiği de aktarılıyor.

Ekibin ‘Science of Learning’ jurnalinde yayımladığı bilimsel makaleye göre, denekler vagus sinirini uyaran kulaklıkları kullanırken, dört farklı Mandarin tonunu daha iyi tanımlayıp ayırt edebilmiş. Çin’in en yaygın kullanılan dillerinden olan Mandarin’in bu dört tonu arasında ayrım yapmanın, anadili İngilizce olan ve Çince tonlamaya alışkın olmayan kişiler için son derece zor olduğu ifade edilmekte. Mandarin tonlarını ayırt etmeye gelince, beyin stümilasyonu alanlar almayanlara kıyasla yüzde 13’lük daha yüksek başarı yakalayabilmiş.

Beyindeki vagus sinirinin uyarımı, geçmişte epilepsi hastalığını tedavi etmek için de kullanılmış. Şu anda da depresyon ve hatta iltihaplı hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olup olamayacağına dair araştırmalar sürdürülmekteymiş. Kaliforniya Üniversitesi bu konuyu dil öğrenme başarımı için değerlendirmeye karar vermiş. Araştırmanın bir sonraki aşamasında, daha uzun uyarım süresinin ayırt edilmesi daha da zor olan tonları öğrenme yönünde etkiyi artırıp artıramayacağı incelenecek.

Araştırmacılar onun dışında aynı etkinin başka dillerin ses kalıplarını öğrenmek için kullanılmasını da deneyecekmiş. Eğer yöntemin başarılı olduğu kanıtlanırsa, teknolojinin daha geniş bir tüketici kitlesinde ve tıbbi uygulama yelpazesine ölçeklenebilir hale getirilmesi söz konusu olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.