btbilgi

Geleneksel Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) makineleri, canlıların iç yapılarını görüntülemek için kullanılıyor. Bu görüntüleme işlevi için kullanılan güçlü manyetik alanlar ise ancak büyük donanımlar ve özel yapım odalar ile meydana getirilmekte. Şimdiye kadar portatif bir MRI makinesi yapmak hayal bile edilemezdi belki. Fakat bilgisayarlardaki ve manyetik teknolojisindeki son gelişmeler bunu gerçek kılmayı sağlayabilmiş. Böylece ortaya dünyanın ilk taşınabilir MRI makinesi olan Hyperfine MRI çıkmış.

JAMA Neurology jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makalede ayrıntıları verilen Hyperfine MRI, sağlık teknolojisi şirketi Hyperfine tarafından geliştirilmiş. İlk olarak geçen yıl duyurulan cihazın geleneksel MRI makinelerine göre 20 kat daha ucuz olduğu, 35 kat daha az güç kullandığı ve onlardan 10 kat daha hafif olduğu iddia ediliyor. Halen hastanelerdeki yoğun bakım birimlerinde testleri devam eden cihazın, incelenen neredeyse tüm hastalarda beyin anormalliklerini etkili bir şekilde tespit ettiği aktarılmakta.

Bir MRI makinesini küçültüp portatif hale getirmenin sırrı mıknatısları küçültmeye dayanıyor. Bunu başarmak demek, MRI çekebilme becerisini çevresel önlem almaya gerek kalmadan istenen her yere taşıyabilmek anlamına geliyor. Cihaz standart MRI makinelerine göre daha az elektrik kullandığı için, normal bir duvar prizine takılıp çalıştırılabilmekte.

ABD’deki Yale New Haven Hastanesi’nin nörobilim yoğun bakım ünitesi cihazı deneyen birimlerden biri. Araştırmacılar bu ünitede yatan 30 hastada yeni MRI cihazını test etmiş. Cihazın hastaların 29’unda beyin tümörlerinden iskemik inmeye kadar çeşitli anormallikler tespit ettiği rapor ediliyor. Ayrıca yoğun bakıma kabul edilen 20 hastada COVID-19’un nörolojik etkileri de incelenebilmiş. Görüntülenen 20 COVID-19 hastasından sekizinin hastalıkla ilişkili akut nörolojik anormallikler gösterdiği aktarılmakta. Cihaz sayesinde, Koronavirüs hastalarının izole edildikleri birimlerden çıkartılıp MRI odalarına götürülmesine de gerek olmaması gibi önemli bir gelişme söz konusu.

Hyperfine MRI: Dünyanın ilk taşınabilir MRI makinesi
Kaynak: New Atlas

Hyperfine MRI cihazının etkinliği uzun dönem testler sonucu kanıtlanırsa, tüm sağlık kurumları ve çalışanları açısından yeni bir dönem açabilir denilmekte. Yoğun bakım altındaki hastaların bir yerden bir yere taşınarak rahatsız olmalarının önüne geçilebilir, ölçümler daha seri yapılacağı için profil oluşturma daha başarılı hale gelebilir ve görüntüleme ortamları genel olarak iyileştirilebilir.

Cihaz portatifliği sayesinde, sağlık tesislerinin sınırlı becerilere sahip olduğu kırsal bölgelerde büyük bir kullanım potansiyeli de sunuyor. Geliştirme ekibi cihazın bir ambulansa bile entegre edilebileceğini savunmakta. Fakat ticari olarak kullanıma girmeden önce daha fazla test yapılması ve alınan sonuçların geleneksel MRI veya CT görüntüleme sonuçlarıyla karşılaştırması gerekli. Hyperfine firması cihazın geleneksel yüksek alan MRI görüntülemenin yerini alacak şekilde tasarlanmadığını, bu gelişmiş teşhis araçlarına ek bir çözüm olarak tanımlandığını özellikle belirtmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.