btbilgi

2020 yılının Amerika Açık Tenis Turnuvası 31 Ağustos ile 13 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Koronavirüs salgını yüzünden bu sene ilk kez seyircisiz yapılacak olan dünyanın en büyük tenis organizasyonu Grand Slam, bu sebeple teknoloji ile büyük ölçüde güçlendirilmiş durumda. Bunların arasında tenisçilere sanal izleyici hissiyatı veren sistemler, sanal tartışma programları ve yapay zeka destekli soru cevap uygulamaları da var.

Amerika Açık Tenis Turnuvası organizasyonunu düzenleyen ABD Tenis Birliği’ni (USTA) teknolojik çözümleri ile destekleyen IBM, ABD’li binlerce sporsever ile bir araştırma gerçekleştirmiş. Sports and Tech’ (Spor ve Teknoloji) başlıklı çalışmanın raporunda salgın zamanında dijital deneyimlerin önem kazandığına değinilmekte. Katılımcıların yüzde 48’i salgın boyunca interaktif dijital deneyimleri (akış, video içerik, maç özetleri, istatistikler vb.) daha çok tercih ettiklerini söylemiş. Özellikle genç nesillerin dijital deneyimlere daha olumlu baktığına dikkat çeken araştırmada Z Kuşağı’nın yüzde 64’ü, Y Kuşağı’nın da yüzde 61’i dijital deneyimlerin “daha önemli” hale geldiğini aktarmış.

Teknolojik yeniliklerle dolu Amerika Açık Tenis Turnuvası

IBM de bu yaklaşımlardan yola çıkarak turnuva için aşağıdaki özel dijital deneyimleri tasarlamış:

Akıllı soru-cevap sistemi

Bu sistem taraftarların spor müsabakalarına uzaktan katılmasını amaçlamakta. Tenis meraklıları turnuvanın resmi sitesinde “Billie Jean King tarihteki en etkileyici tenisçi midir?” gibi popüler konulara değinen tartışmalar başlatacak sorular soracak. Bu sorular milyonlarca haber ve spor kaynağını analiz etmek amacıyla firmanın NLP (Doğal Dil İşleme) uygulamalarını devreye sokmakta.

Yapay zeka ile içgörüler

IBM’in ‘İçgörü Eşleştirme’ uygulaması milyonlarca makale, blog ve kanaat önderinden gelen ilgili bilgileri NLP yardımıyla bir araya getirecek. Böylece önceki maçların istatistikleri gibi yapılandırılmış veriler, bir anlatıcının konuşmasına benzer biçimde otomatik olarak biçimlendirilebilmekte. Sporseverler de maç başlamadan önce oyuncular ve rakiplerine ilişkin gerçeğe dayalı içgörüler edinebilecekler.

Sanal izleyici sesleri

ABD Tenis Birliği’nin bu yıl karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin, stadyumda olmayacak izleyicilerin sesinin nasıl yeniden yaratılabileceği üzerine olduğu bilgisi verilmiş. IBM bunu çözmek için geçen yılki Amerika Açık Tenis Turnuvası sırasında kaydedilen yüzlerce saatlik video çekimlerinden faydalanmış. ‘AI Highlights’ teknolojisi kullanılarak geçen yılki benzer maçlardaki kayıtlar kaynak alınacak ve izleyici sesleri dinamik bir şekilde yeniden üretilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.