btbilgi

Lüks yat tasarımı dünyasında tek sınırın hayal gücü olduğunu iyi biliyoruz. Şimdiye kadar çok tuhaf ve çok ilginç lüks yat projeleri gördük. Her ne kadar bunların birçoğu sadece proje aşamasında kalsa da, yine de gerçek olabileceklerini hayal etmek bile heyecan verici olabiliyor. İşte bu türden bir lüks mega yat konsepti olan ‘Avanguardia’, Lazzarini Design Studio’dan gelen dev bir kuğu gibi gözükerek dikkatleri kendine çekmeyi başardı.

Stüdyonun kurucusu İtalyan tasarımcı Pierpaolo Lazzarini, son projesi olan Avanguardia için ilhamı 1970’lerde yayımlanmış bir Japon manga eserinden almış. Çizgiromandaki kuğudan etkilenen tasarımcı, fikrini mega lüks yatın belirleyici özelliği olan uzun bir boyun ile yansıtmış. Yatın tonla sıradışı özelliğine gelmeden önce bu boyun kısmından bahsedelim.

Avanguardia: Uzaktan kuğuya benzeyen mega lüks yat
Kaynak: Lazzarini Design Studio

Konsepte göre yatı uzaktan bakıldığında teknolojik dev bir kuğu gibi gösteren parça, aslında bir vinç. Gemi bir yere demirlediğinde çalıştırılacak bu vinç, ucunda aynı zamanda kokpit görevi yapan küçük bir hız teknesi barındırıyor. İstenirse kıyıya gitmek veya ana gemiden bağımsız gezintiler yapmak için kullanılabilecek bu hız teknesi, vinç sayesinde ana gövdeden yükseltiliyor ve suya bırakılıyor. Vincin kendisi ise seyahat sırasında geriye çekilmiş ve üst gövdenin içine gömülmüş biçimde durmakta. Yani Avanguardia aslında devamlı bir kuğu gibi görünmüyor, sadece vinç çalıştırıldığı zaman bu formu alıyor.

Stüdyonun bu özellikle ilgili açıklaması şu şekilde: “Geminin pruvasındaki ‘boyun’ olarak adlandırılan vinç/köprü parçası sayesinde, kafa gibi görünen parça indirilebilir ve 16 metrelik ek bir tekne olarak kullanılabilir. Seyahat sırasında kafa şeklindeki ‘kontrol kulesi kokpiti’ mega yatın gövdesinin ortasına doğru konulandırılmakta. Aynı bir kuğunun boynunun kanatların ortasına gizlenmesi gibi.”

Avanguardia: Uzaktan kuğuya benzeyen mega lüks yat
Kaynak: Lazzarini Design Studio

Mega yatın diğer özelliklerine gelirsek, 137 metre uzunluğunda olacak tekne beş ana güverteden oluşacak. 60 yolculuk kapasiteye sahip yatın bakımı için 10 kişilik mürettebat ve yolcularla ilgilenmek için de 12 kişilik bir ekip gerekeceği aktarılmış. Lüks yat bir MTU Rolls-Royce Jet motoru sayesinde saatte maksimum 33 kilometrelik (yaklaşık 18 knot) seyir hızına ulaşabilecek. Arka güvertede yine Lazzarini tarafından tasarlanmış bir çift Jet Capsule aracı bulunmakta. Bu minik kapsüller hem ekstra itiş gücü sağlayabiliyorlar, hem de yattan demonte olarak yedek birer su aracı olarak işe yarıyorlar.

Avanguardia: Uzaktan kuğuya benzeyen mega lüks yat
Kaynak: Lazzarini Design Studio

Avanguardia’da bir yüzme havuzu, iki helikopter pisti ve yan tarafında karaya demirlediğinde kullanılmak üzere pahalı arabalarla dolu bir garajı var. Yatın devasa elektrik tüketimine destek vermek için de, kapasitesi ve teknik özellikleri belirtilmemiş bir dizi güneş paneli olacağı bilinmekte. Tekne bir gün üretilirse, satış fiyatının birkaç yüz milyon dolardan aşağı olmayacağı öngörülmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.