btbilgi

2020 senesinin ilk altı ayına damgasını vuran Koronavirüs salgını ile beraber online alışveriş de epey hız zamanmış durumda. Özellikle de karantina sürecinde online alışverişe yönelen tüketiciler, her türlü ürün kategorisinde büyük miktarda satışın gözlemlenmesine sebep oldular. Bunlar arasında teknoloji ürünleri alımının özellikle geliştiği bilgisi geliyor. Süreç boyunca hem evlerinden çalışan hem online eğitim alan hem de boş vakitlerini keyifle geçirmek isteyenlerin teknolojik altyapılarını güncelleme eğilimleri, bu kategorideki satışların gözle görülür şekilde artmasında etkili oldu.

E-ticaret sitesi İncehesap.com’un açıkladığı 2020 yılı ilk altı ay rakamlarına bakılırsa, geçen yılın aynı dönemine oranla sayfa görüntülenme sayısı 2,4 kat artış göstermiş. Tüketicilerin sitede geçirdikleri ortalama sürenin 1,9 kat yükseldiği de verilen bir diğer bilgi. Platform üzerinden tek seferde yapılan en büyük alışveriş 177 bin 450 TL olarak gerçekleşirken, sitenin sepet ortalaması yüzde 66 büyümüş ve 1.575 TL’ye ulaşmış. Markanın ilk 6 aylık cirosu ise yükselen satışlarla bir önceki yıla oranla 2,5 kat gelişmiş.

Yılın ilk yarısında Batman, Kütahya, Diyarbakır, Aksaray ve Çorum illeri trafik artış oranının en fazla olduğu iller, teknoloji ürünleri alımı düşen iller ise Artvin, Sinop, Kars, Şanlıurfa ve Tunceli. Teknoloji alışverişine yönelen tüketicilerin demografik verilerine bakıldığında kadın kullanıcıların sayısındaki artışa dikkat çekiliyor. 2019’un ilk altı ayı ile bu yılın ilk altı aylık verisi karşılaştırılınca, kadın ziyaretçilerin sayısının yüzde 50 arttığı saptanmış.

Teknoloji kategorisindeki ürünlerdeki satış yükselişi, salgın döneminin kaçınılmazı oldu. E-ticaret platformunun raporuna bakılırsa geçen seneki aynı döneme kıyasla, 2020’nin ilk yarısında bilgisayar satışları 12 kat artmış. Bununla beraber kulaklık ve mikrofon satışları 2,8 kat, yazıcı satışları ise 2,7 kat artış göstermiş. Sitede kullanıcılara istedikleri bilgisayar sistemini kolayca toplama fırsatı veren ve özel indirimler sunan PC Toplama Sihirbazı’nın sayfa görüntülenme sayısında 2,5 kat artış olmuş.

Salgın döneminde dijital oyun sektöründe büyük gelişmeler olduğunu daha önce haber yapmıştık. Özellikle genç tüketicilerin oyun donanım ve aksesuarlarına ilgisi salgın aylarında artarak devam etmiş. 2020 yılı ilk altı aylık verilere göre 18-24 yaş arasındaki ziyaretçi sayısı, geçen yıla kıyasla yüzde 40 oranında yükselmiş. Bu demografiğin, tüm site trafiğinin yüzde 35’ini oluşturduğuna işaret ediliyor.

Alışveriş için kullanılan araçlara bakıldığında, her ne kadar insanlar evlerinde vakit geçirmek zorunda olsalar da mobilin patlayan hakimiyeti gözle görülür halde. Platforma ilk 6 ayda mobil cihazlar üzerinden gelen trafiğin yüzde 30 arttığı rapor ediliyor. Sosyal medya üzerinden gelen trafikse, geçen yılın aynı dönemine oranla 2,1 kat gelişmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.