btbilgi

Araştırmalara göre, Paris Anlaşması’nın 1,5 derecelik hedefine ulaşmak için ihtiyaç duyulan yenilikleri ve fırsatları dijital dönüşüm ile yakalamak mümkün olacak. Bu konuda birşeyler yapmak isteyen Ericsson, her sene düzenlediği Ericsson İnovasyon Ödülleri (Ericsson Innovation Awards) yarışmasının 2020 yılı konusunu iklim değişikliği olarak seçmiş.

İlk olarak 2009 yılında Ericsson Uygulama Ödülleri (Ericsson Application Awards) olarak başlayan etkinlik, 2015 yılında ‘Ericsson İnovasyon Ödülleri’ adını almış. 2015’den itibaren odağına inovasyonu alan yarışma sadece öğrencilere özel hale getirilmiş durumda. Yarışma Ericsson’un dünyanın her yerinden gençlerle ilişki geliştirmeye yönelik en büyük fırsatlarından biri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca pozitif yenilikçiliği teşvik etmeye ve geliştirmeye yardımcı da olması hedeflenmiş.

Ericsson İnovasyon Ödülleri 2020’nin teması, mevcut ve gelecekteki iklim zorluklarını ele almaya ve bilişim teknolojilerinin tüketiciler ve endüstriler için iklim değişikliklerinin nasıl azaltılabileceğine odaklanan “Geleceği Geri Kazanmak” olarak belirlenmiş. 2019 yılında ana tema olarak su ve su altı ortamlarının gücünden faydalanmaya odaklayan “Daha derine dalın” seçilmiş. 2018’de ise tema öğrencileri teknolojinin tamamen bağlantılı bir dünyada gerçeği bulma, doğrulama ve paylaşma şeklimizi nasıl geliştirebileceği sorusunu yanıtlamaya davet eden “Gerçeğin Geleceği” olmuş.

Firma bilişim teknolojileri çözümlerinin endüstriyel operasyonlarda enerji kullanımını iyileştirme, olumsuz çevresel etkileri en aza indirme ve küresel karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 15’e varan oranlarda azaltma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Dolayısı ile, bu sene katılacak öğrenciler teknolojinin iklim eylemini nasıl destekleyebileceğini göstermek için yarışacaklar.

Yarışmaya şu anda üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler, dünyanın dört bir yanından katılabiliyorlar. Öğrencilerin iki ila dört kişiden oluşan takımlar oluşturması isteniyor. 14 takım yarı finale çıkmaya hak kazanacak ve üç takım arasında yapılacak finalden önce Ericsson uzmanlarından mentorluk alma fırsatına sahip olacak. Finale kalan üç takım daha sonra bu yıl Aralık ayında dijital olarak gerçekleştirilecek Büyük Final’de mücadeleye devam edecek. Yarışmada birinci olan takım 25 bin euro, ikinci gelen takım 15 bin euro ve üçüncü gelen takım ise 5 bin Euro ödül kazanacak.

Takımların 30 Eylül 2020 tarihine kadar yarışmanın web sitesinden kayıt olmaları ve fikirlerini sunmaları gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.