btbilgi

Seeing AI, yapay zeka aracılığı ile görsel tanıma ve betimleme teknolojisiyle çalışan bir uygulama. Görme engelliler bu uygulama yüklü bir akıllı telefon sayesinde çevrelerindeki tüm görsel öğeleri ses yoluyla algılayabiliyorlar ve alışverişlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyorlar. Microsoft tarafından ilk olarak 2017’de tanıtılan ve iOS işletim sistemi üzerinden ücretsiz olarak yüklenebilen akıllı uygulama, ülkemizde de kullanıcılara sunulmuştu. Şimdiye kadar İngilizce seçeneğiyle kullanılabilen uygulama, artık Türkçe sürümü ile hizmet verecek.

Seeing AI akıllı telefonların kamerası aracılığıyla görselleri tanıyarak görme engelliler için sesli betimleme yapmakta. Uygulamayla kısa metin okuma, belge tarama, ürün-barkod tanıma, sahne ön izleme, kişi tanıma, renk algılama, ışık algılama ve mesajlaşma platformları WhatsApp ve Bip dahil tüm sosyal medya uygulamalarındaki görselleri işleme/ okuma/ betimleme gibi çeşitli işlemler gerçekleştirilmekte. Kullanıcının telefonunda fotoğrafı bulunan veya uygulamaya önceden tanıtılan insanları direkt olarak algılayabilen yapay zeka; cihazın tanımadığı insanlarla ilgili olarak da yaş, cinsiyet, ırk ve duygu durumu tahminini kullanıcıya veriyor.

Projenin Türkçeleştirilmesi için Boyner, Evyap, Koçtaş, MediaMarkt, Mondelēz International Türkiye, P&G Türkiye, Unilever Türkiye ve Watsons Türkiye gibi firmalar tüm ürünlerinin barkodlarını paylaşmışlar. GS1 Türkiye ise uygulamaya entegre olarak, görme engellilerin çok geniş yelpazede alışveriş yapmasını sağlayacak bir ürün platformunun oluşturulması ile katkı vermiş. Microsoft Türkiye ekibi, 5 ayda toplam 6 milyon ürünün barkodunu uygulamaya yüklemiş.

Barkodları web tabanından toplu olarak almak yerine söz konusu markalarla birebir görüşen Microsoft Türkiye; böylece ürünlerin renk / ölçü / beden / malzeme / gramaj ve hatta alerjen bilgisi gibi detaylarına da yer veren ve değişen barkodları düzenli olarak güncelleyen bir veri havuzu yaratmış oldu. Söz konusu detaylar, görme engellilerin kimseden destek almadan ürünleri tanımalarını mümkün kılıyor. Böylece mağazalardan gıda, ev bakımı, güzellik ve kişisel bakım, giyim, yapı gereçleri, teknoloji ürünleri gibi temel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecekler.

Görme engelliler için yapay zeka şimdi Türkçe: Seeing AI
Kaynak: Microsoft

Mağazalarında yer alan tüm ürünlerin barkodlarını Seeing AI uygulamasına entegre eden Turkcell ise, bunun yanında uygulama içi veri kullanımını Turkcell abonelerine ücretsiz sunuyor. Görme engellilerin nakit ödeme işlemlerini güvenle gerçekleştirebilmelerini de hedefleyen Microsoft Türkiye, Kuveyt Türk tarafından paylaşılan banknotların görselleriyle gerekli barkodları oluşturmuş. Böylece uygulama Türk Lirasını tanır hale getirilmiş durumda.

Türkiye’de ilk ve tek görme engelli çocuk derneği olan Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, Eged ve Engelsiz Erişim Derneği de Seeing AI uygulamasının Türkçe versiyonunun testlerinde yer almış. Parıltı Derneği gençleri uygulamanın nasıl kullanıldığını uygulamalı şekilde anlatmak amacıyla çekilen tanıtım videosunda da yer alarak, deneyimlerini detaylı şekilde aktarmışlar. Uygulamanın Türkçe sürümü ile erişime açılmasının ardından ilk 1 ayın pilot uygulama süresi olarak değerlendirileceği ve bu süre zarfında alınan geribildirimler yönünde uygulamayı iyileştirme çalışmaları yapılacağı bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.