btbilgi

Geleceğin teknolojiye odaklı iş alanları her geçen gün biraz daha somutlaşırken, genç yeteneklerin ne kadar hazır oldukları şüpheli. İmalat sanayisine yönelik eğitimler veren Tezmaksan Akademi’nin bu konuda gerçekleştirdiği araştırma, geleceği olan bir işe girmenin hayalini kuran gençlerin nabzını tutmak için düzenlenmiş. Çalışmaya katılan gençler yüzde 84 oranında üniversite, yüzde 9 oranında meslek yüksekokulu ve yüzde 7 oranında meslek lisesi mezunlarından oluşmakta.

Araştırmada gençlere kurslara katılma gerekçeleri, alacakları eğitimin maaşlarına katkısı, salgının aranan mesleki yeterlilikleri değiştirip değiştirmediği, çalışmak istedikleri iş kollarında ön plana çıkan beceriler ve eksik oldukları noktalar sorulmuş. Tezmaksan’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de genç işsizlik oranı yüzde 24,9’a yükselmiş durumda. Ayrıca her dört gençten birinin işsiz olduğu saptanmış. Üniversite ve meslek yüksekokullarından büyük umutlarla mezun olan gençler, iş sahibi olmak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Teknoloji ile iş dünyası hızla değişirken robotik, yapay zeka, makine öğrenme ve programlama gibi konular giderek ön plana çıkmakta. Araştırma sonuçlarına göre mesleki becerilerini arttırmak için kurslara yönelen gençler özellikle robot yazılım dili ve bilgisi, program bilgisi, makine bilgisi konularında kendilerini yetersiz görüyorlar.

Rapora bakılırsa gençler mesleki becerilerini çeşitlendirmek, gelecekteki kariyer planları için uygun altyapı oluşturmak ve okuldaki eğitimin yetersizliğini telafi etmek için kurslara katılmaktalar. Katılımcıların yüzde 51’i robot yazılım dili ve bilgisi, yüzde 25’i program bilgisi, yüzde 12’si makine bilgisi ve yüzde 12’si bakım -onarım bilgisi konusunda kendilerini eksik gördüklerini söylemişler. Gençlere göre bu alanlardaki eksiklikleri iş bulmalarını zorlaştırmakta. Ayrıca aktarılan görüşlere göre bu eksikler, yeni çalışmaya başlayacak kişilerin kurumlardan isteyecekleri maaşa yüzde 70 oranında negatif etki yapabiliyor.

Katılımcılara COVID-19 salgınının neleri değiştirdiği de sorulmuş. Buna göre salgın dönemi en çok imalat sanayinde aranan mesleki becerileri değiştirmiş durumda. Gençlerin yüzde 69’u bu yönde fikir belirtirken, yüzde 21’i ise becerilerle ilgili pek fazla değişim talep edilmediğini savunmakta. Gençlere çalışmak istedikleri şirket profili ile ilgili fikirleri sorulduğunda ise, en dikkat çekici yanıt gençlerin çalışacakları şirketin kendilerini mesleki eğitimlerle sürekli desteklemesini istemesi olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.