btbilgi

Geçen hafta çok ilginç bir lansman gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Cuma günü SpaceX ve Tesla firmalarının CEO’su Elon Musk, yine kendi kurduğu Neuralink şirketinin geliştirdiği beyin ve bilgisayar arayüzünü tanıttı. ‘Link’ adı verilen bu cihaz şimdilik prototip aşamasında ama epey iddialı biçime anlatılmakta. Musk insan beynine yerleştirilecek bu cihaz ile yapılabilecekleri saydıkça, izleyiciler ancak şaşkınlıkla izleyebildiler.

Musk’ın iddiasına göre Neuralink cihazı ile en basitinden Tesla otomobilinizi bulunduğunuz yere çağırabileceksiniz. Daha ciddi beceriler ise beyin dalgaları ile video oyunu oynama ve uzaktan çeşitli cihazları sadece düşünerek idare etme var. Daha uçuk iddialar arasında ise beyindeki hafızaya erişip anıları kaydetme ve tekrar oynatma, çeşitli zihinsel rahatsızlıkları tedavi etme ve her türlü nörolojik sorunu çözebilme bulunmakta.

Ne yazık ki Link isimli cihazın tanıtımı uzmanları pek etkilememiş. Futurism’in konuyla ilgili haberinde demonun zayıf kaldığına yönelik görüşlere yer verilmiş. Mesela demoda, sadece birinin beyninde bir Neuralink cihazı bulunan üç canlı domuz olduğu; buna karşın Musk’ın Neuralink’in körlük ve felç tedavisi için kullanılmasının mümkün olduğu gibi cesur (ve abartılı) bir vizyon sunduğu aktarılmakta. Uzmanlar demonun elle tutulur bir şey göstermeyip, fazlası ile abartılı fikirler ortaya atmakla yetindiğini söylüyorlar.

MIT Technology Review ise bu türden beyne yerleştirilen kompleks implantler için henüz erken olduğunu savunuyor. Musk bu teknolojide kullanılan beyne inanılmaz ince kılcal teller yerleştirme özelliği ile övünürken, uzmanlar bu türden nöral implantlarin yerleştirildikleri yerdeki beyin hücrelerini öldürme ve hasara neden olma eğiliminde olduklarını belirtiyorlar.

Newcastle Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Andrew Jackson ise BBC News’e “Bunun sağlam bir mühendislik örneği ama vasat bir nöroloji projesi olduğunu söyleyebilirim” şeklinde görüş belirtmekte. Ayrıca demo sırasında domuzun beynine yerleştirilmiş bağlantı ünitesi beyin sinyallerini kaydederken bir makineden çıkan sesler de hiç inandırıcı gelmemişe benziyor. MIT Technology Review domuzlarla yapılan beyin sinyali kaydetme gösterisinin 1920’lerden beri laboratuvarlarda insanlarla yapıldığını ve etkileyici olmadığını aktarmakta. Ayrıca Musk’ın Neuralink ile sunduğu tıbbi iddialarından herhangi birinin geçekleşebileceğine dair hiç bir bilimsel kanıt verememesi de, çeşitli biliminsanları arasında eleştiri konusu olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.