btbilgi

Küresel yenilenebilir enerji üretimi her sene gelişmekte. Fakat Güneş veya rüzgar olmadığı zaman ne yapacaksınız? Ne yazık ki üretilen temiz elektriği verimli biçimde depolama kapasitesi üretime paralel hızla büyümüyor. Bunda ana sebeplerden biri batarya teknolojilerinin hala istenen fiyat/performans oranında olmaması. Bu yüzden de çeşitli firmalar enerji depolamada yaratıcı çözümler geliştirmeye çalışıyorlar. Bunlara örnek olarak Alphabet’in eriyik tuz kullanan Malta projesini görmüştük. Şimdi de sırada yerçekimi kullanan Gravitricity var.

Gravitricity, aynı isimli İskoç şirketinin devasa ağırlıkları kaldırıp indirmek yolu ile enerji depoladığı sistemin adı. Sistemin arkasındaki prensip, güçlü kablolar ve vinçlerle havada tutulan ağırlıkların barındırdığı büyük miktarlardaki potansiyel enerji. Enerji fazlası olduğunda 500 ton ile 5 bin ton arasındaki bloklar belli bir yüksekliğe motorlarla çıkartılıyor ve sabitleniyor. Bu şekilde depolanan enerjiye ihtiyaç duyulduğunda, bloklar serbest bırakılıyor ve aşağıya inerken döndürdükleri motorlar sayesinde elektrik geri alınıp şebekeye iletilebiliyor.

Gravitricity firması kurulu tek bir tesisin 1 MW ile 20 MW arasında tepe seviye güç çıkışlarına sahip olabileceğini aktarmakta. Ayrıca 50 yıl boyunca performans kaybı olmadan da çalışabilecekler. Bir saniyenin altında sürede devreye alınabilen sistem, biriktirilen güç yükünü istenirse 15 dakika içinde serbest bırakacak kadar çabuk veya sekiz saat boyunca boşaltacak kadar yavaş hızda çalıştırılabilmekte. Sistemin toplam verimliliğinin yüzde 80 ile 90 arasında olduğu bilgisi verilmiş.

Şirket konsepti test etmek için 2021 yılında bir demo tesisi inşa etmeyi planlamakta. Bu tesis 250 kW üretmek için iki adet 25 tonluk blok kullanacak. 16 metre yüksekliğe sahip olacak tesisin özel yapım vinçleri ve kontrol sistemi Çek Cumhuriyeti’ndeki Huisman firması tarafından inşa ediliyor. Kule ise İngiltere’de merkezi bulunan Kelvin Power tarafından inşa edilmekte. Tüm parçalar tamamlandığında Edinburgh’daki Leith limanına gönderilecek ve tesisin kurulumu başlayacak.

İlk tesisteki testlerin tamamlanmasının ardından, 4 MW kapasiteli gerçek bir kurulum için çalışmaların yine 2021 içinde başlatılacağı aktarılmakta. Bu türden enerji depolama tesislerinin batarya bazlı benzerlerine göre daha ucuz olması ve yenilenebilir enerji üretim alanlarının yakınlarına kolaylıkla inşa edilmesi hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.