btbilgi

Bu sene birçok sektör için ciddi bir sınav zamanı oldu denilebilir. Sağlık sektörü Koronavirüs salgını sırasında insanları sağlıklı tutmaya uğraşırken, lojistik sektörü insanların ihtiyaçlarını evlerine ulaştırma konusunda büyük çaba gösterdi. Bu dönemde tüm dijital ekonomi alanlarını sırtlayan, iş dünyasını, eğitimi ve günlük hayatı ayakta tutmaya çalışan telekom sektörü de bir sınavdan geçti. Her ne kadar belli bir yere kadar çok büyük sorunlar yaşanmasa da, tüm dünyada internet altyapılarının sınırları belli oldu denilebilir.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) sektör değerlendirmeleri kapsamında 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin hazırlanan ‘Elektronik Haberleşme Sektörü Takip Raporu – Ağustos 2020’ başlıklı çalışmada da bu konu ele alınıyor. Raporda ülkemizin güçlü bir dijital ekonomi ortamına sahip olmasının ana yapıtaşları olarak fiber internet altyapısı, alternatif telekom işletmecileri, uydu haberleşme ve internet tabanlı hizmetlerin güçlü hale getirilmesi gösterilmekte.

Sektör durumu

2003 yılında 14,98 milyar TL olan Elektronik Haberleşme Sektörü gelirlerinin, 2019 yılı sonu itibariyle 66,7 Milyar TL olarak tespit edildiği de raporda yer almakta. TELKODER’in büyüme üzerindeki enflasyon etkisinin ortadan kaldırılması amacı ile TÜİK verileri kullanılarak ve 2003 yılını temel alarak hesapladığı enflasyondan arındırılmış gelirlere göre ise, 2019 yılı sonunda sektör geliri 15,14 Milyar TL olmuş. Elektronik Haberleşme Sektörü gelirleri 2020 ilk çeyrek sonunda 17,63 milyar TL olarak hesaplanmakta.

Fiber internet

Rapora göre 2019 sonunda 390 bin 817 kilometre olan toplam fiber kablo uzunluğunun, 2020 ilk çeyrek sonunda sadece 6 bin kilometre kadar civarında büyüyerek 396 bin 905 kilometreye geldiği bilgisi verilmiş.

Alternatif işletmeciler

2019 sonunda pazardaki en büyük üç operatör ve iştirakleri dışında kalan alternatif işletmecilerin pazar payı yüzde 9 iken, 2020 birinci çeyrek sonunda bu oranın yüzde 8,79’a düştüğü saptanmış. TELKODER bu oranın AB ile kıyaslandığında çok düşük kaldığına dikkat çekiyor.

Uydu haberleşme

Sektörde büyük fırsatlar barındıran uydu haberleşme alanında da gerekli adımların atılmadığı raporda ifade edilmekte. Raporda genişbant hizmetlerinde önemli bir alternatif olan uydu internet hizmetine ilişkin abonelik miktarlarında 2009 yılından bu yana önemli bir gelişme olmadığı ve bugüne kadar 4 bin 817 yeni abone kazanımı olduğu belirtiliyor.

Sabit ses hizmetleri

Raporda ele alınan bir diğer önemli konu ise, sabit ses trafiğinde yaşanan düşüş. 2009 yılında toplam trafiğin yüzde 82,5’i mobil ve yüzde 17,4’ü sabit ses iken, 2020 yılı ilk çeyrek sonunda sabit ses trafiğinin oranının yüzde 2,16’ya düştüğü saptanmış. Türkiye’de sabit ses trafiğindeki hızlı düşüşün incelenmesi gerektiği aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.