btbilgi

Eskiden her motosiklet sürücüsünün biraz teknisyen olması beklenirdi. Çünkü gittikleri yerde araçları bozulacak olursa, her zaman bir motosiklet tamir dükkanı bulmak mümkün olmayabilirdi. Özellikle de motosiklet zinciri bu geçmişte önemli bir yer tutmakta. Şaft kullanan modeller bir yana, zincir kullanan motosikletlerde hala arada bir temizlik ve yağlama işlemleri gerekmekte. Ayrıca zincir zamanla aşındığı için gevşekliğini düzeltmek için ayar da yapmak gerekebiliyor.

Eğer bu işlemler düzgün ve belli aralıklarla yapılmazsa, motosikletin şanzımanı ses çıkaratacak ve zamanla da bir güvenlik sorununa yol açacaktır. Neyse ki BMW firması tüm bu ve benzeri sorunları tamamen oradan kaldıracak bir motosiklet zinciri geliştirmiş. Firmanın resmi açıklamasında, ‘BMW M Endurance’ adı verilen bu yeni zincir türünün asla yağlama ve yeniden germe gerektirmeyeceği açıklanmakta. Yani motosiklet zincirlerinin bakım dönemi bitmiş olabilir.

BMW’den yağ veya ayar gerektirmeyen motosiklet zinciri
Kaynak: BMW

M Endurance zincirinin makaraları, ileri seviyede sertlik ve direnç elde edebilmek için endüstriyel bir elmas kaplama (tetrahedrally amorphous carbon / ta-C) ile işlenmiş. BMW bu parçaların üzerindeki kaplamaların asla sökülmeyeceğini söylüyor. Elmas kaplama sayesinde, zincir dişlisinin dişleri ve makaraların temas attiği yüzeylerde sürtünme katsayısı büyük ölçüde düşürülebilmiş. Ayrıca iç ve dış plakalar arasında yoldan gelen pisliği dışarıda tutmak için, X şeklinde profile sahip kauçuk bir conta da bulunmakta. Neyse ki zincir yağ gerektirmediğinden, yoldan gelen pislik veya kumlar plakaların arasına kolayca kaçamayacak.

BMW bu yeni zincirin ömrü hakkında bir bilgi vermemiş. Ayrıca dişlilerde fazladan aşınma yaratıp yaratmayacakları da bilinmiyor. Hem zincirin uzun dönem testleri, hem de kullanıcıların deneyimleri bu konularda bilgi verecektir. Firma şu anda bu zinciri kendi S1000RR ve S1000XR motosikletlerine uyacak şekilde pazara sunuyor. Zincirler fabrika çıkış seçenekleri arasında ve satış sonrası aksesuarlar arasında bulunabilecekler. Firma diğer motosiklet modellerinde de bu zincirin kullanımı için gerekli hazırlıkları yapmaktaymış.

Başka markaların motosikletleri için uyarlanıp uyarlanmayacağı bilinmeyen zincir için, Motorcycles News web sitesi 286 Euro’luk fiyat belirtmiş. Zincir dişlisi, zincir çarkı ve küçük parçalar içeren bir set için ise 425 Euro’luk perakende satış fiyatı olacağı aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.