btbilgi

Organizasyonlar yavaş yavaş gözlerini temiz enerjiye çevirmekteler. Rüzgar ve güneş santrallerinden elde edilen temiz enerji, markaların enerji alımları için son birkaç senedir giderek daha fazla önem arz etmekte. Özellikle teknoloji şirketleri bu konuda son yıllarda ardı ardına yaptıkları açıklamalarla dikkat çektiler. Yapılan açıklamalarda tüm süreçlerinde temiz enerjiyi tercih edeceğini ifade eden markalar, kendilerine belli bir tarih vererek bu hedeflerini gerçekleştirmeye uğraşıyorlar.

BloombergNEF (BNEF) tarafından sene başında yayımlanan ‘2020 Corporate Energy Market Outlook’ (2020 Kurumsal Enerji Piyasası Görünümü) raporuna göre 23 farklı ülkede 100’den fazla şirket, 2019 yılında toplam 19,5 GW temiz enerji alımı gerçekleştirmiş. Bu rakamın 2018’de 13,6 GW olduğu ve 2017 yılındaki alım rakamının da üç katına çıktığı ifade ediliyor. Temiz enerji için şirketlerin başlıca kaynakları rüzgar ve güneş enerjisi olurken, teknoloji şirketleri en büyük müşteri gruplarını oluşturmuş.

BNEF raporunda, şirketlerin 2008’den beri 50 GW’ın üzerinde temiz enerji satın aldığı açıklanmış. Toplam rakamın Vietnam ve Polonya gibi pazarların elektrik üretim kapasitelerinden daha fazla olduğu, kurumsal alıcıların enerji piyasalarını ve dünya çapındaki enerji şirketlerinin iş modellerini yeniden şekillendirmeye başladığı aktarılmakta.

Teknoloji şirketleri temiz enerji alımı konusunda bir kez daha lider durumda. Teknoloji devi Google, 2019’da küresel olarak 2,7 GW’ın üzerinde temiz enerji satın almak için sözleşmeler imzalamış. Firma sadece 2019’un Eylül ayında 6 ülkede 1,9 GW temiz enerji satın almak için sözleşme (PPA) yapmış. Bunun bir şirket tarafından yapılan en büyük tek seferde alım duyurusu olduğu raporda belirtiliyor. Google’ın sözleşmeleri imzalamak için geliştiricilerin canlı ve halka açık bir ihale sürecine katıldığı, benzersiz bir ters açık artırma süreci kullanmış olmasına da dikkat çekilmiş. Google’ı temiz enerji alımlarında Facebook (1,1 GW), Amazon (0,9 GW) ve Microsoft (0,8 GW) takip ediyor.

Raporu ele alan Ülke Enerji, şirketlerdeki yenilenebilir PPA alımlarının daha da artacağı tahminine yer vermiş. Türkiye’nin de bu süreçte eylem planlarını hazırlaması gerektiği savunuluyor. Yenilenebilir enerjiden yana taraflarını belirten şirketlerin ilerleyen dönemlerde daha da kazançlı duruma geçecekleri ve gelecek dönemde alım oranlarının daha da artacağı aktarılmakta. Endüstriyel ve ticari tüketicilerin Avrupa’nın enerji tüketiminin yarısından fazlasını oluşturduğu bilgisi de veriliyor. Ayrıca kurumsal tüketiciler yenilenebilir enerjiye yatırım yaptıkça, karbondioksit emisyonlarındaki önemli düşüşlerin de beraberinde geleceği hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.