btbilgi

Akıllı telefonların ana özelliklerinden biri olan lokasyon belirleme, günlük hayatta vaz geçemediğimiz birçok uygulamanın kullandığı veriler üretmekte. Sadece akıllı telefonlarda da değil aslında; günümüzde her türlü mobil teknoloji, akıllı otomobiller ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları da lokasyon belirleme becerilerine sahip. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) mobil cihazlarda sosyal medya ve uygulamalar kullanırken konum takibi yapılmasının oluşturduğu güvenlik riskleri ile ilgili bir rapor yayımlamış.

Her ne kadar rapor öncelikli olarak askeri personele ve istihbarat çalışanlarına yönelik hazırlanmış olsa da, raporda verilen bilgiler herkesi için gayet faydalı olabilir. Raporu ele alan internet güvenliği firması ESET, raporda aktarılan önlemleri ve tavsiyeleri incelemiş. Raporda şu cümlelere yer verilmekte: “Konum verileri son derece önemlidir ve korunmalıdır. Konum takibi bir lokasyondaki kullanıcı sayısı, kullanıcı ve tedarik hareketleri, günlük rutinler hakkında ayrıntıları verirler ve başka bir şekilde bilinemeyecek kullanıcı ve konum ilişkilerini ifşa ederler.”

Verilen bilgiye göre açık durumdaki bir akıllı telefon, aktif olarak kullanılsa da kullanılmasa da cihazın konumunu devamlı takip etmekte. Mobil cihazların yapıları gereği hücresel ağlardan ve sağlayıcılardan yararlandığı, böylece bir mobil cihaz ağa her bağlandığında gerçek zamanlı konum bilgisi toplanabildiği belirtiliyor. Bu da her mobil servis sağlayıcısının tüm kullanıcıları geniş bir alanda takip edebilmesi demek.

İşin kötüsü, akıllı telefonlara entegre olan Küresel Konum Belirleme Sistemi (GPS) ve hücresel hizmet kapalı da olsa, servis sağlayıcılar Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarından gelen verilere bakarak yine de konum takibi yapabiliyorlar. NSA raporunda bu özelliğin, siber saldırganların kablosuz tarayıcılar ile potansiyel kurbanları takip edebilmesine yol açtığı açıklanmış.

Mobil bir cihazda konum hizmetlerinin devre dışı bırakılmasının GPS servisini kapatmadığı ve konum bilgilerinin paylaşılma riskini azaltmadığı hatırlatılmış. Konum hizmetlerini devre dışı bırakmanın, yalnızca uygulamaların GPS ve konum verilerine erişimini sınırlandırdığı ifade ediliyor. Ayrıca IoT cihazlarında, akıllı bilekliklerde, tıbbi ekipmanlarda ve akıllı ev ürünleri gibi elektronik aletlerin çoğunda kablosuz bağlantı özelliğini devre dışı bırakma seçeneğinin bulunmadığı da ele alınan konular arasında.

Son olarak, mobil uygulamaların ihtiyacı olmasa bile kullancılardan konum takibi izni istemesine de dikkat çekilmiş. Resmi uygulama mağazalarından yüklenen mobil uygulamaların birçoğunun konum verisi topladığı, bunları da çoğu zaman gizlice dışarıya aktarmakta oldukları daha önce araştırmalarla ortaya konulmuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.