btbilgi

Klima kullanmak her türlü mekanı soğutmak (ve bazen de ısıtmak) için de güzel bir yöntem. Ne yazık ki klima cihazlarının can sıkıcı bir yanı var, o da çok fazla enerji harcıyor olmaları. Biliminsanları bunu değiştirmek için önsoğutmalı sistemlerden güneş enerjisine kadar çok değişik yaklaşımlar deniyorlar. Mültimilyarder girişimci Richard Branson, 2018’de enerji verimli klimalar geliştirilmesi için 3 milyon dolar ödüllü bir bir yarışma bile başlatmıştı. Şimdi bu soruna ‘Cold Tube’ adında farklı bir çözüm geliyor.

British Columbia Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, California Üniversitesi, Berkeley ve Singapur-ETH Merkezi’nden araştırmacılardan oluşan bir ekip, insanlardan yayılan vücut ısısını emerek çalışan bir klima alternatifi geliştiriyor. Projenin eş yöneticilerinden Adam Rysanek şu bilgileri vermiş: “Klimalar çevremizdeki havayı soğutarak ve nemini alarak görev yapmaktalar. Bu hem pahalı hem de çevre dostu olmayan bir çözüm. Cold Tube sistemi insan cildinin üzerinden geçen havayı soğutmak zorunda kalmadan, insanlardan yayılan ısıyı alarak çalışmakta. Böylece önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanabiliyor.”

Geliştirilen sistem, ısının sıcak yüzeylerden soğuk yüzeylere radyasyon yoluyla doğal olarak çekilmesi prensibinden faydalanıyor. Üretilen çözümde ise dikdörtgen duvar veya tavan panellerinin içlerinden soğuk su geçirilmekte. Duvar ve tavanlar daha sonra hava geçirmez ve nemi dışarıda tutan bir materyal ile kaplanmakta. Bu materyal nemi içine almıyor ama radyasyonun geçmesine izin veriyor. Üretilen panellerin yanında veya altında duran bir kişinin aşırı vücut ısısı, doğal olarak bu soğutulmuş panellere doğru yayılmakta. Bu da havanın nemini almaya gerek kalmadan bir soğutma hissi verebiliyor.

Cold Tube: Klimaya göre yarı enerji harcayan soğutucu

2019’da Singapur’da teste tabi tutulan Cold Tube sistemi başarı ile gerçekleştirilmiş. Denemelere katılan 55 kişinin büyük kısmı, 30 dereceye varan dış sıcaklıklara rağmen test ortamında “soğuk” veya “rahat” hissettiklerini söylemiş. Sistem birçok iç mekanda geleneksel klimaların tükettiği enerjinin neredeyse yüzde 50’sine kadar düşen bir tüketimle çalıştırılabilir denilmekte.

Araştırma ekibinin ilk hedefi sistemi yaz fuarları, konserler ve pazarlar gibi açık hava etkinlikleri için pratik bir çözüme çevirmek. Ama sistem nihai olarak evlerde ve ofislerde geleneksel klima yerine kullanılabileceği yere kadar geliştirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.