btbilgi

Samsung’un küresel çapta son 10 yıldır uyguladığı ‘Solve for Tomorrow’ programı, dünyanın her yerindeki öğrencileri acil toplumsal sorunları çözmeye teşvik etmek için tasarlanmış. Çocuklar için güzel bir öğrenme fırsatı sunan program, sorun çözme yeteneklerini ve yenilikçi düşünce yaklaşımını güçlendirmeyi hedeflemekte.

Program dahilinde düzenlenen aynı isimli ‘Solve for Tomorrow’ (Yarın için Çözüm) yarışma da bu hedefe doğru ilerlemeyi sağlamakta. Bu tür yarışmalar sayesinde Samsung’un “Yarın için Hep Birlikte! İnsanları Etkinleştirme” olarak özetlenen küresel vizyonunun, öğrencilerin katkısıyla gerçeğe dönüşeceği hayali aktarılmış. Çocukların dünya çapında olumlu yönde bir toplumsal değişime öncülük etmelerini ve herkes için daha iyi bir dünya inşa etmelerini arzu eden teknoloji devi, bunu bir dizi eğitim programı ve yarışma ile destekliyor.

Yenilikçi bir kuşak için yarışma: Solve for Tomorrow

Bilim ve yenilikçilik odaklı yarışmada, öğrencilerin aşağıda belirtilen kazanımları edinmeleri planlanmış:

 • Hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını açığa çıkarma imkanı sağlamak,
 • Bilimi sevdirmek ve yeni buluşlar yapmaya yönlendirmek,
 • Yenilikçi proje ve ürünleri ortaya koyabilecekleri temel becerileri kazandırmak,
 • Bilim insanlarını ve buluşlarını tanıtarak bilgilerini arttırmak,
 • Sorunları tespit etmek üzere Sivil Toplum Kuruluşları ile irtibata geçirerek sosyal sorumluluk bilincine sahip olmalarını sağlamak,
 • Araştırma yapmalarını sağlayarak bilgi ve becerilerini geliştirmek,
 • Mesleki seçimlerine ufuk açmak,
 • Çözüm odaklı bireyler yetişmesini sağlamak,
 • Yeteneklerini görmelerini sağlamak ve onları cesaretlendirerek özgüvenlerini artırmak,
 • Yenilikçi bir bakışla insanlığa hizmet edecek buluşlar, projeler ve ürünleri ortaya çıkarabilecek bir neslin yetişmesine katkı sağlamak,
 • Ülke adına patentli, markalı yeni buluşlar ve ürünler oluşturmak.

Samsung Electronics Türkiye ve Yaratıcı Çocuklar Derneği iş birliği ile bu yıl yedinci kez düzenlenen Solve for Tomorrow yarışmasına, Türkiye’nin her köşesinden öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği belirtilmiş. Yarışmaya ortaokul (5., 6., 7., 8. sınıflar) ve liselerde (Hazırlık, 9., 10., 11., 12. sınıflar) okuyan öğrenciler katılabiliyor. Yarışma için öğrencilerin çevre, enerji, sağlık ve teknoloji alanlarında geliştirdikleri proje veya ürünler kabul edilmekte. Öğrenciler isterlerse tek başlarına veya takım olarak da başvurabilecekler. Yarışmada birinciye 10 bin TL, ikinciye 5 bin TL ve üçüncüye ise 2 bin 500 TL değerinde Samsung hediye çekleri ödül olarak verilecek.

Yarışmaya başvurular 15 Aralık 2020 tarihine kadar ‘Geleceğin Mucitleri’ web sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.