btbilgi

İnsan çalışanların yapması gereken rutin işlerin hızlı ve basit biçimde çözülmesi, günümüzde otomasyon teknolojileri ile mümkün. Bu konseptin fiziksel tarafında, fabrikalardaki seri üretim bantlarında dur duraksız 7/24 çalışan endüstriyel robotları görüyoruz. Daha sonra gelişmeye başlayan yazılım tarafında ise, bir insandan yaklaşık 40 kat daha hızlı iş yapabilen yapay zeka bazlı robot uygulamaları var. Kesintisiz, hatasız ve hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip robotik süreç otomasyonu çözümleri giderek daha fazla firmanın ilgisini çekmekte.

Forrester tarafından yapılan araştırmalar, küresel robotik süreç otomasyonu (RPA) pazar büyüklüğünün 2017’de 510 milyon dolar, 2018’de 1,20 milyar dolar ve 2019’da ise 1,95 milyar dolara geldiğine işaret etmekte. RPA pazarının 2023 yılına kadar 12 milyar dolara ulaşacak şekilde büyümesi öngörülmüş. Robotların rutin işleri devir alması ile insan ekipler başka verimli işlere odaklanabilmekteler. RPA çözümlerine başvuran şirketler hem zamandan, hem iş gücünden tasarruf edebilmekte ve genel giderlerini gözle görülür biçimde azaltabilmekteler.

İşletmelerin robotik süreç otomasyonunu giderek daha fazla tercih etmelerinin bir başka lokomotifinin ise, Koronavirüs salgınına bağlı uzaktan çalışma senaryoları olduğu aktarılıyor. Uzaktan çalışan elemanların verimli yönetilmesine yaramalarının yanı sıra, salgın yüzünden kaybedilen iş gücünün belli bir kısmının robot yazılımların kullanılması ile iş operasyonlarının yeniden şekillendirilmesi söz konusu olacak.

En son teknolojileri şirketlerinin operasyonlarına ve iş modellerine entegre etmeye eğilimli yöneticilerin, bu sebeplerle dikkatlerini akıllı makineler, yapay zeka araçları ve yazılım robotları gibi otomasyon teknolojilerine çevirmeleri içinde bulunduğumuz dönemde normal sayılıyor. Linktera ve Uipath tarafından gerçekleştirilen sanal RPA etkinliğinde konuşan uzmanlar, salgın sürecinde birçok firmanın dijitalleşme ile nelerin mümkün kılındığına ilk elden tanık olduğunu belirtmekte. Fakat dijitalleşme ve otomasyonun aynı şey olmadığı konusunda farkındalığın sağlanması gerektiği de hatırlatılan noktalardan. Bir yandan da, robotların en sonunda otomotiv endüstrisinin dışında iş değeri için gerçek itici güçler haline gelmekte olduğu yönünde olumlu bilgiler veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.