btbilgi

Şimdiye kadar oyuın oynayarak egzersiz yapmayı sağlayan bazı çözümler geliştirildi. Bunların arasında ünlü oyun firması Nintendo’nun oyun konsolları, aksesuarları ve oyunları başı çekiyor diyebiliriz. Ama başka firmalar da, özellikle yenilikçi cihazlar ve sanal gerçeklik teknolojileri sayesinde insanlara seçenekler vermeye çalışıyorlar. Pazara yeni çıkmaya hazırlanan ‘Quell’ isimli çözüm, donanım ve oyunu birleştirerek kullanıcılara eğlenceli ama sıkı bir egzersiz imkanı sunabilir gibi görünüyor.

Oyun ve fitness dünyalarını birleştirmeyi amaçlayan Quell yeni bir startup. Sundukları sistem ‘Gauntlet’ adında bir aksesuarı kendine merkez alıyor. Bu aksesuar göğsünüze taktığınız bantlar ve ellerinize yerleştirdiğiniz özel eldivenlerin bir kombinasyonundan oluşmakta. Göğüs parçası kullanıcılara egzersiz yaptıracak direnç şeritleri (benzerlerini fitness ve pilates yapanlar kullanmakta) ile eldivenlere tutturulmuş. Aksesuar sadece bantlardan oluşmuyor, hepsi kullanıcının vücut hareketlerini saptayacak sensörler barındırıyor.

Aksesuarı birkaç dakikada giyip PC’ye veya iOS ya da Android işletim sistemli cihazlarınıza bağlıyorsunuz. Oyunu ise PC monitöründen veya mobil cihazınızı TV setine eşleyerek oynama söz konusu. Quell kullanıcıları fantastik bir dünyadaki düşmanlarla yumruk yumruğa dövüş yapmaya götürüyor. Bu dünyada seyahat edecek ve karşınıza çıkan biririnden farklı özelliklerde rakipleri yenerek ilerleyeceksiniz. Verilen bilgiye göre oyunda atılan yumrukları, gerçek zamanlı geri besleme sayesinde gerçek dünyada da hissedebilmek mümkün.

Sistem bu arada kullanıcının sıkı bir egzersiz yapmasını sağlamakta. Gauntlet aksesuarı sayesinde gerçek hayatta yapılan hareketler takip ediliyor ve oyunda taklit edilebiliyor. Sistem kullanıcının fiziksel performansını gerçek zamanlı ölçüyor, durum bilgisi veriyor ve gelişimi raporlayabiliyor olacak. Eğer birden fazla Gauntlet’e sahipseniz, arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz ile beraber oynayıp hep birlikte egzersiz de yapabileceksiniz. Quell ile bir oyun seansının benzer sürede yapılacak koşu veya bisiklet aktivitesinden fazla kalori harcatabildiği saptanmış.

Quell ilk duyurulduğunda bir ay içerisinde 10 bin doların üzerinde önsipariş toplamış ve 17 bin’den fazla kişi bekleme listesine kayıt olmuş. Ürünün tasarımcıları şimdi daha geniş bir kullanıcı tabanına yaymak için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası başlatmışlar. Henüz başlamasından itibaren iki gün geçmesine rağmen hedeflenen miktarın iki katına ulaşılmış bile. Ürünün 2021 yılının Eylül ayında önsipariş verenlere teslim edilmesi planlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.