btbilgi

Küresel video oyun sektörü yavaşlamadan büyümeye devam ederken, son yıllarda bu devasa endüstrinin değeri ülkemizde de anlaşılmaya başlandı. Ardı ardına gelen startuplar, yerli oyun pazarını geliştirmeye ve hatta yurtdışında da kendilerine yer bulmaya başladılar. Bu konuda bir açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, oyun geliştirme konusunda son yıllarda girişimcilere yapılan desteklerle ilgili bilgi verdi. Buna göre son 10 yılda bakanlık tarafından yerli oyun sektörüne yönelik yapılan destekler 426,7 milyon lirayı bulmuş.

Bakanlıktan verilen bilgiler arasında yerli oyun sektöründe faaliyet gösteren firmaların kişi başı 1,7 milyon dolarlık gelire sahip olduğu da var. Ayrıca aktarılan desteklerden faydalanan girişimlerin yaş ortalaması da 6,5. Bu girişimlerin büyük bölümü mobil oyun pazarına odaklanmış durumda. Mobil uygulama izleme ve analiz hizmetleri veren App Annie tarafından yapılan araştırmada, 2020’nin ikinci çeyreğinde iOS ve Google Play’den indirilen mobil oyun sayısının 14 milyara ulaştığı rapor ediliyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını boyunca insanların evde oturmak zorunda kaldığı bu dönemde hem oyun oynama sürelerinde hem de oyun içi harcama miktarlarında ciddi bir artış gözlemlenmiş.

AdColony ile Global Web Index tarafından hazırlanan ‘Küresel Mobil Oyun Araştırması 2020’ raporuna göre ise, Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 79’u bir şekilde mobil oyun oynamakta. Sonuçlara bakılırsa Türk mobil oyuncuların en sevdiği oyun türü ‘Aksiyon-Macera’ (yüzde 49,2 oranla). Onu ‘Puzzle’, yani bulmaca (yüzde 46,2 oranla) oyunları ve ‘Yarış’ (yüzde 45,7 oranla) türündeki oyunlar takip ediyor.

Bakanlığın yaptığı açıklamayı ele alan IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek, oyun geliştirme konusunda girişimcilerin faydalanabileceği destekler hakkında bazı bilgiler vermekte: “Ticaret Bakanlığı tarafından mobil uygulama ve oyun geliştiren firmalara kapsam ve ihtiyaç yönünden farklı destekler veriliyor. Yazılım lisans satın alma-kiralama desteği, yeni istihdam desteği, mobil uygulama ve pazara giriş desteği, reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri desteği, komisyon gideri desteği gibi girişimcilerin oyun ve uygulama geliştirme konusunda desteğe ihtiyaç duyabileceği alanlardaki talepleri belirli oranda karşılanıyor. Türkiye’deki oyun ekosistemini ayakta tutan bu tür destekler, özellikle genç girişimcilerin iş fikirlerini uygulamaya geçirmeleri için cesaret verici.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.