btbilgi

Koronavirüs hepsimizi evlerde kalmaya zorlarken, internette geçirdiğimiz zaman giderek arttı. Online oyunlardan evden çalışmaya, streaming film ve dizi izlemeden alışverişe kadar birçok aktivitede yoğunluk saptanmış durumda. Araştırma firması Barem’in yeni bir araştırması, evde kaldığımız süreç boyunca en çok vakit ayırdığımız teknolojik uğraşları ele almış. Buna göre salgın aylarının en popüler online aktivitesi görüntülü sohbet. Onu sosyal medya gezintileri ve internet üzerinden film izlemek takip ediyor.

Görüntülü sohbet

29 Mayıs ve 16 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın raporuna göre, görüntülü sohbet aktivitesi ortalama yüzde 85 gibi büyük bir oranla en fazla yapılan online aktivite. Bu oran kadınlarda yüzde 90’a, 18-34 yaş arasındaki gençlerde ise yüzde 95’e kadar yükselmiş. En düşük oran ise yüzde 69 ile emeklilerde. Görüntülü sohbet deneyimlerinden memnuniyet epey yüksek. Katılımcılar yüzde 72 oranla online sohbetlerden memnun durumda. Memnun olmayanların oranı ise sadece yüzde 15.

Sosyal medya

Sosyal medya kullanımı toplumumuzda zaten oldukça yüksek. Salgın döneminde ise kullanım oranı yüzde 78 olarak saptanmış. Katılımcılarda yaşın artmasının, kullanım oranlarında düşüş anlamına geldiği saptanmış. Gençlerde kullanım oranı ortalama yüzde 90 iken, 55 üzeri yaş grubunda yüzde 56’ya kadar düştiüğü rapor edilmekte. Sosyal medya deneyimlerinden memnun olanların oranı yüzde 40, memnun olmayanların oranı ise 45. Kullanıcların içinde bulunduğumuz dönemde sevdikleri ve arkadaşları ile sosyal medya veya mesajlaşma uygulamaları yerine, görüntülü video araçları ile iletişim kurmayı tercih ettikleri çok açık.

Salgın aylarının en popüler aktivitesi görüntülü sohbet
Kaynak: Barem

İnternetten film izleme

Son aylarda en popüler online aktivitelerde üçüncü sırayı internetten film izleme alıyor. Bu aktiviteyi yaptığını söyleyen katılımcıların oranı yüzde 72. 18-34 yaş grubunda oranın yüzde 88’e, AB sosyo ekonomik grubunda yüzde 84’e ve öğrenci gruplarında yüzde 97’ye çıktığı aktarılmakta. İnternetten film izlemekten memnun olanların ortalama miktarı yarıya yakın (yüzde 49 oranla). Gençler bu aktivitelerden yüzde 61 oranında, öğrenciler yüzde 73 oranında, lise eğitimli grup ve kendi hesabına çalışanlar ise yüzde 57 oranında memnunlar. 55 üstü yaş gruplarında hem izleme oranları hem de memnuniyet oranları ciddi şekilde düşüyor.

Online alışveriş ve eğitim

Salgındaki popüler aktivitelerde dördüncü sıradaki online alışveriş, üç kişiden ikisinin (yüzde 65 oranla) tercih ettiği faaliyet. Online alışverişten memnun olmayanlar (yüzde 46), memnun olanlardan (yüzde 40) biraz daha fazla. Yaş arttıkça memnun olanların oranı azalıyor, sosyo ekonomik grup yükseldikçe memnuniyet artıyor. Katılımcıların yüzde 58’i evde kaldığı süreçte online eğitim almış, bu da aktiviteyi beşinci sıraya koymuş. Online eğitim alma oranı 18-34 yaş arası gençlerde yüzde 70, AB grubunda yüzde 72 ve öğrenciler arasında yüzde 94’e yükselmekte. Online eğitim alanlar içinde memnun olanların oranı (yüzde 46), memnun olmayanların yalnızca 3 puan önünde (yüzde 43).

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.