btbilgi

İnternet ve teknoloji çağında yaşamayı tercih eden her işletme için en önemli unsur dijitalleşme. Kendi sektörlerinde fark yaratmak isteyen şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerine başvurması artık kaçınılmaz oldu. Dijital dönüşüme yatırım yapanlar mevcut yapılarını ve iş yapış sistemlerini komple değiştirmek durumunda. Fakat KOBİlerin bir bölümü bunu bir zorunluluk olarak görmüyor. Bu reddetmenin sonucunda yaşanabilecek tehlikelere dikkat çeken Generali Sigorta, KOBİlerin karşılaşması muhtemel senaryoları şu şekilde özetlemiş:

Müşteri beklentilerinde değişim

Değişen müşteri beklentilerini teknoloji ile analiz etmekten geri kalan KOBİlerin müşteri ve gelir kaybı gibi önemli sorunlarla karşılaşması söz konusu. KOBİler için önemli noktalardan biri olarak, yüksek müşteri memnuniyetinin beklentileri anlamakla başladığının farkında olmak verilmiş. Her büyüklükten işletmenin dijital uygulamaları kullanarak müşteri ile daha fazla iç içe olabileceği, ihtiyaçlarını kolaylıkla analiz ederek anlık kararlar verebileceğine işaret edilmekte.

İş süreçlerinde zorlanma

Geleneksel KOBİler müşteri potansiyelini ve finansal güçlerini dijital dönüşüme gerek kalmadan sürdürmeye çalışabiliyorlar. Araştırmalara göre dönüşümü göz ardı eden firmaların mevcut varlıklarını sürdürmeleri, yönetim stratejilerini ve iş yapış biçimlerini aynen korumalarının her geçen gün daha zor hale gelmekte olduğu aktarılmakta.

Personel yönetiminde sıkıntı

Geleceğin iş yapış modellerine uyum dışında, KOBİlerin personel performansını doğru kullanması da önemli hale gelmekte. Dönüşümü dışarıda bırakan işletmelerin personel verimliliğinde ciddi sorunlar yaşadığı ifade ediliyor. Dijital dönüşüm beraberinde personel performansını doğru ve verimli bir şekilde yürütmeyi sağlayacak yazılımları da getirmekte.

Yeni üretim biçimleri

İmalat, hizmet, ithalat ve ihracat gibi sektörlerde hizmet sunan KOBİlerin temel sorunlarının biri de yeni üretim biçimlerine adapte olamamak. Bu adaptasyonun ise ancak dijitalleşme ile mümkün olduğu belirtilmekte. KOBİler teknolojinin sağladığı karar verme mekanizmalarını üretim biçimlerine adapte ederek, katma değer yaratma konusunda avantajlar sağlamakta.

Büyüme sorunları

Tüm modern çağ işletmelerinin en önemli sorunlarından biri de büyüyememek ve farklı pazarlara ulaşmakta zorlanmak. KOBİler bu alanda fark yaratma avantajını dijital dönüşüm ile elde edebiliyorlar. Ülke dışı pazarlara açılarak vizyon genişletmenin fırsatlarının dışında, sadece yerel pazarlarda hayatta kalabilmek için bile internet teknolojilerinden faydalanmak gerekli. Bu da daha fazla potansiyel müşteriye ulaşarak, giderek büyüyen bir işletme olmanın yolunu açmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.