btbilgi

Her ne kadar yaz mevsimini olanca sıcağı ile yaşıyor olsak da, insanlar salgın yüzünden seyahat etmekten kaçınmaktalar. Sosyal mesafe uygulamaları ve sevdiklerini güvende tutmak isteyenler ya kamp veya karavan gibi az insanla temas edilecek alternatif tatil yöntemlerine başvuruyor, ya da kısıtlamalar nedeniyle bir şey yapmıyorlar. COVID-19 sebebi ile tatilleri evlerde geçirmeye karar vermek, siber saldırganların işine geldi. Bu yaklaşımın sonuçlarından biri, geçen seneye göre DDoS saldırıları oranlarında yükselme olarak gözlemlenmiş.

2020 yılının ikinci çeyreğinde güvenlik firması Kaspersky’nın DDoS koruma sistemi tarafından tespit edilen ve engellenen saldırı sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 217 daha yüksek saptanmış. İkinci  çeyrekteki saldırı sayısının, yılın ilk çeyreğine göre de artış gösterdiği raporlanıyor. Güvenlik uzmanları artan bu faaliyetlerin ardındaki sebebin, siber suçluların ve potansiyel kurbanların yaz için yaptıkları planları değiştirmeleri olduğuna inanmaktalar.

Bu sene itibarı ile, araştırmacıların geçmiş senelerde tespit ettiği yıllık saldırı eğilimlerden farklılıklar bulunduğu aktarılmakta. Normalde DDoS saldırıları mevsime göre değişim göstermekte ve yılın ilk ayları iş dünyası için yoğun geçtiğinden DDoS saldırı miktarlarının arttığı ifade edilmekte. Şimdiye kadar ilkbahar sonları ve yaz aylarında saldırıların azalması söz konusuymuş. 2019’un ikinci çeyreğindeki saldırı sayısının birinci çeyreğe göre yüzde 39 daha az, 2018 yılında ise iki aynı çeyrek arasındaki farkın yüzde 34 olduğu hatırlatılmakta.

Benzer bir artış eğilimi, güvenlik sistemleri tarafından yakalanıp analiz edilen, komut ve kontrol merkezlerinden botlara gönderilen komut sayısında da görülebiliyor denilmekte. Yılın ikinci çeyreğinde kaydedilen saldırı sayısı birinci çeyreğe göre yaklaşık yüzde 30 artmış. Ayrıca ikinci çeyrekte bir gün içinde görülen en yüksek saldırı sayısı 300 adet (9 Nisan tarihinde) olarak kaydedilmiş durumda. 2020’nin ilk çeyreğinde bu rakamın en üst seviyede 242 adet saldırı ile kaydedildiği bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.